Investice, které do vily natekly, zvedly ze židle, mírně řečeno, i předsedu finančního výboru Aleše Jiráska. A protože se město musí chovat jako řádný hospodář, neváhal se zastupitelů zeptat, zda tyto finance nesmyslně neutápí.

„Už se tam vyčerpalo 180 tisíc. Teď nám leží na stole žádost o dalších sto tisíc. Má někdo plán s rozsahem investic? Vila je navíc v zátopové oblasti, což znamená jediné. Teď je pojištěná hromadnou pojistkou, která kryje nehmotný majetek města. Co se ale stane, až bude objekt znovu vytopen," ptal se opoziční zastupitel Aleš Jirásek (ANO 2011). A sám si i odpověděl: „Nikdo nám to už nepojistí. Je vůbec správné mít něco takového v majetku? Nebylo by lepší se toho zbavit?," apeloval na zastupitele a chtěl vědět jejich konkrétní názor.

Město zřejmě doplatilo na to, že Kocmanovu vilu pronajalo osobě, která se o ni vůbec nestarala. Poté, co se odstěhoval a radnice měla možnost do jeho útrob nahlédnout, zůstal jí na historický objekt smutný pohled. „Poničení bylo rozsáhlé. Nepouživatelný byl bojler, uvnitř byla plíseň či vytrhaná okna," popisoval ještě nedávný stav starosta Ondřej Lochman s tím, že způsobenou škodu odhadli zhruba na 90 tisíc. Další peníze dlužil na pronájmu.

Město bude chtít náhradu

Přestože se původní nájemník dostal do sociální nouze, radnice po něm bude chtít finanční náhradu. A už zahájila první kroky. Uzavřela s ním splátkový kalendář.

Jenže než získá zpět veškeré peníze, bude to trvat měsíce. Město ale nemůže čekat se založenýma rukama. Vila potřebuje okamžitý zásah, jinak hrozí, že buď spadne sama, nebo ji bude muset radnice nechat zbourat.

„Kdybychom ji srovnali se zemí, vyšlo by to na více než 200 tisíc. Jako další možnost se nabízí nějaká základní investice s tím, že prostor bude čistý, funkční a budeme ho používat pro potřeby města," vysvětloval starosta zastupitelům . Město se nakonec rozhodlo pro druhou variantu.

Aby se podařilo zachránit co nejvíce, pustilo se okamžitě do práce. V tuto chvíli je budova vyklizená, jsou v ní nainstalované rozvody elektřiny a vody, zabezpečená okna a vymalované zdi.

Pomáhali dobrovolníci

Velkou měrou k současnému stavu přispěli dobrovolníci z osmi zemí světa, kteří v Kocmanově vile pracovali bez nároku na peníze. Jejich úkolem bylo mimo jiné vystěhovat zevnitř nepotřebné věci a připravit je na odvoz a následnou likvidaci.

„Jen sto tisíc stály rozvody. Kotel, který ve vile topil, vynesli dobrovolníci ze sklepa do prvního patra. Je to opatření před případnou povodní," poznamenal Ondřej Lochman.

To byl ale první krok. Další je, k jakým účelům vilu využít. Starosta přišel s návrhem takzvaných evropských dobrovolníků. Jde o to, že by v rámci evropského programu do Mnichova Hradiště přijel jeden dobrovolník zhruba na půl roku až rok, vykonával by určitou činnost pro město a zároveň by z programu plynuly peníze na jeho ubytování, které by mohly být použité na uhrazení nákladů na provoz budovy.

Rovněž by u Kocmanovy vily mohli působit zdejší skauti, kteří momentálně žádají o pronájem zahradního domku u základní školy. „Možná by stálo za to nabídnout jim tento prostor, třeba by to pro ně bylo ideální řešení," uvažoval Ondřej Lochman. Dokonce zvažovali, že by do jedné ze stájí, která dříve sloužila koním, vozili strážníci odchycené psy. V současném prostoru jim totiž chybí zázemí.

Vilu nepřebudujeme

Miroslav Kolomazník (ČSSD) doplnil, že se v žádném případě nepočítá s přebudováním vily, protože záplavové území je dost velkým rizikem. „Dovedu si představit, že pokud by objekt zůstal ve stavu po předchozím majiteli, bylo by město oprávněně kritizováno za to, že svůj majetek neudržuje. Další otázkou je ovšem to, zda jsou použité peníze přiměřené. Za mě by investice mohly být ještě větší," konstatoval Miroslav Kolomazník.

Byl by rád, kdyby se pro Kocmanovu vilu našlo smysluplné využití, protože genia loci podle něj neztratila. Navíc považuje za nehospodárně investovat několik set tisíc do kanalizační přípojky a přípojky vody u zahradního domku, což požadují skauti. Na druhou stranu si dokáže představit, že by objekt v rozumné míře užívali. Je si ale vědom, že přízemí je v záplavové zóně a využívat ho bude složité.

Vedení města myslí také na Klub s. r. o. ,kterému by objekt dlouhodobě pronajalo. Budova by mohla sloužit jako zázemí pro kulturní činnost či pro ubytování kapel.