„Jednou jsem boural a byl v tom alkohol, podruhé mě zastavili při běžné kontrole a nadýchal jsem," vypráví dvacetiletý Petr svůj příběh, který skončil v kanceláři boleslavské probační a mediační služby.

Petr je totiž jeden z osmi lidí, kteří se dobrovolně zapojili do nového projektu pro řidiče, kteří byli přistiženi za volantem a v krvi jim přitom koloval alkohol.

Česko-švýcarský projekt odstartoval v Mladé Boleslavi

„Projekt vychází ze zkušeností švýcarských kolegů, kde už podobné aktivity fungují deset let. Mladá Boleslav je pilotním městem v rámci celé republiky. Testovat se bude i v Praze a Ostravě, ale my jsme skutečně první," vysvětluje Jana Horáková, vedoucí probační a mediační služby, která vše zaštiťuje.

A tak v rámci projektu švýcarsko-české spolupráce převzala Probační a mediační služba know-how a adaptovala kurz pro řidiče do českých podmínek.

Na účastníky tak v následujících týdnech čeká dvanáct dvouhodinových lekcí, zaměřených především na to, co může alkohol za volantem způsobit, seznámí se ale třeba i s trestním zákonem.

Cílem je samozřejmě jediné: prevence, tedy aby se tato situace už nikdy neopakovala a „absolventi" usedali za volant střízliví. Ve Švýcarsku s tím mají vynikající zkušenosti a projekt je účinný.

„Podle zkušeností z našich silnic je řízení pod vlivem alkoholu a návykových látek vůbec často jak samotnými hříšníky, tak veřejností, bagatelizováno, někdy i omlouváno. Souvisí to se všeobecnou tolerancí české společnosti vůči alkoholu, přitom následky bývají fatální," vysvětluje Jana Horáková, proč se projekt zaměřil právě na tento druh prohřešků.

Mezi účastníky setkání je jediná žena

Další účastnicí zmíněného projektu a jedinou ženou, kterou v následujících týdnech čeká pravidelné docházení za výukou, je padesátiletá Eva.

„Myslím si, že je to rozumné, že do projektu půjdu. Určitě mi to může v mnohém pomoci. Upřímně ale přiznávám, že si od toho slibuju hlavně to, že mi bude pomoženo a že si budu moci o řidičák zažádat v polovině trestu a snad mi ho vrátí," vypráví.

Podle svých slov přejela s autem jen pár stovek metrů, ale během toho ji policisté zastavili a dali jí „dýchnout". Nadýchala a přišla o řidičský průkaz na dva roky. „Uznávám, že jsem o řidičák přišla vlastní blbostí. Navíc mi to pořádně komplikuje situaci, řídila jsme celý život a jsem na autě závislá. Přišla jsme kvůli tomu o práci, proto se nemůžu dočkat, až budu zase mít papíry," dodává Eva.

Je rozhodnuta do projektu chodit pravidelně a prý se těší, že se dozví něco nového.

„Lidé si budou také hodně povídat o konkrétních situacích, kdy k jejich prohřešku došlo. Cílem je samozřejmě to, aby pokud se v budoucnu dostanou do podobné situace, rozhodli se buď nepít a řídit, nebo se napili, ale nesedli za volant," shrnuje základní myšlenku Jana Horáková.

Na výběru lidí, kteří se prvního běhu zúčastní, se podílela probační služba ve spolupráci s policií, státním zastupitelstvím a soudem. Skupina klientů, kterým byl již program uložen, je velmi pestrá. Jsou to muži i ženy, lidé těsně po škole, v produktivním věku i osoby starší. Nezaměstnaní, zaměstnaní i podnikatelé-živnostníci.