O tom, co zaměstnanci domova, pro své klienty chystají ještě do konce roku, ale i o tom, jaké zajímavé osobnosti domov navštěvují, jsme si povídali s Petrem Novákem, zaměstnancem Spokojeného domova.

Jakou akci pro své klienty v nejbližší době chystáte?
Akcí jsme letos měli tolik, že teď před Vánoci spíše nabíráme síly na další rok. Možná uděláme pro klienty nějaké menší předvánoční posezení.

Co nabízíte svým klientům?
Poskytujeme hlavně služby v domácnostech seniorů a handicapovaných. U besed a podobných akcí je ten problém, že sice máme desítky klientů, o které se staráme, ale ti jsou rozprostřeni po širokém území od jižní části Mladoboleslavska až po Koberovy u Turnova. Navíc ve většině případů mají omezenou pohyblivost, takže jejich svoz na jedno místo je obtížný, u některých zcela nemožný. Navíc pak někteří klienti odvolávají účast na poslední chvíli, třeba ze zdravotních důvodů.

Informujete ale své klienty i pomocí zpravodaje.
Ano. V plném proudu je teď  příprava vánočního čísla našeho zpravodaje Spokojený domov.

Vím, že si zvete i zajímavé hosty. Prozradíte jaké?
S hercem a dabérem Václavem Knopem jsme poprvé vešli v kontakt v roce 2011, když jsme ho pozvali na náš filmový festival Moudrost stáří na plátně, který se konal v Kině Mnichovo Hradiště. Oslovili jsme ho jako rodáka z našeho regionu, konkrétně z Turnova. Letos jsme hledali dlouhodobou mediální tvář a on na spolupráci s námi kývl. Jeden den jsme s ním navštívili řadu našich klientů a ukázali průřez naší činností.

Jak se mu u vás líbilo?
Z návštěvy byl velmi dojatý a od té doby se účastní téměř všech našich akcí. V letošním roce jsme ale  měli i dvě vzácné návštěvy – ministra financí Jana Fischera a modelku Taťánu Kuchařovou, s jejíž nadací Krása pomoci dlouhodobě spolupracujeme.

Jak budou trávit klienti Vánoce?
Doufejme, že bude vládnout klid, pohoda a rodinná atmosféra. Řada našich klientů na období Vánoc naše služby odhlašuje, protože za nimi přijede rodina, nebo si je naopak vezme k sobě domů. Ale jsou i takoví, ke kterým jezdíme i na Štědrý večer, a tím pádem zákonitě pomáháme dotvářet vánoční atmosféru.

Je něco, co momentálně Spokojený domov potřebuje nejvíc?
Asi nebude žádným překvapením, když řeknu, že peníze. A to především na cestovní výdaje. Služební automobily používáme nejen pro přepravu pečovatelů a pečovatelek za klienty, ale také k přepravě klientů k lékaři, na úřady a další potřebná místa. Ročně tak najezdíme desítky tisíc kilometrů…

…Chápu, to není zadarmo.
Jistě, benzin ani údržba aut nejsou zadarmo. V letošním roce se nám sice – především díky již zmiňovanému panu Václavu Knopovi – podařilo získat za výhodných podmínek pronájem tří nových služebních automobilů, přesto náš vozový park stále obsahuje i vozy z devadesátých let minulého století, které už pomalu dosluhují a budou potřeba nahradit novými.

A zázemí – vybavení?
Ideální není bohužel ani vybavení a zázemí pro pečovatelky (především na našem kontaktním místě v Mnichově Hradišti). Trápí nás třeba i dosluhující počítače pro management a administrativu. I moderní výpočetní technika je pro nás důležitá.

Kolik máte aktuálně klientů?
Sedmdesát devět klientů, a to v širokém okruhu Mladoboleslavska, Mnichovohradišťska, Turnovska a Jičínska, včetně malých obcí. Jezdíme i k lidem trvale upoutaným na lůžko.

Jsou ale jistě i pozitiva – novinky?
Kromě zmíněného je to nákup velkého automobilu se speciální plošinou pro přepravu vozíčkářů na elektrickém vozíku a v neposlední řadě otevření nového kontaktního místa v Turnově, ke kterému došlo v únoru. I když do Turnova a okolí naše pečovatelky jezdily už dřív, nové kontaktní místo zjednodušilo koordinaci služeb a umožnilo zájemcům o naše služby či jejich rodinným příslušníkům z Turnovska osobní návštěvu v naší kanceláři.

A pojďme ještě zmínit, co se letos nejvíce povedlo?
Určitě to byla vernisáž výstavy kresleného humoru vozíčkáře Jiřího Flekny z Bakova nad Jizerou, která se uskutečnila letos v říjnu v Hradišti. Při té příležitosti byl vydán i kalendář kresleného humoru, z jehož prodeje jde výtěžek na podporu našich sociálních služeb. Zakoupit ho můžete na našich kontaktních místech, v Mnichově Hradišti, nebo v Bakově nad Jizerou v prodejně potravin. Určitě se povedl i dubnový výlet na benefiční koncert Nadace Taťány Kuchařové – Krása pomoci do Ostravy, kde jsme měli opět možnost potkat řadu zajímavých osobností.  A povedla se i řada menších akcí.

Jaké máte plány do roku následujícího?
Zachovat naše sociální služby minimálně ve stejném rozsahu, prohloubit spolupráci s jednotlivými obcemi, pokračovat ve vydávání našeho časopisu Spokojený domov a v rámci možností opět pořádat doplňkové akce. Na podzim to bude 10 let od našeho založení, takže již teď začínáme plánovat oslavu. A musím říct, že se rýsuje něco hodně velkého!

Máte zpětnou vazbu od klientů?
Mají radost z toho, že mohou být doma, kde žijí často již od svého narození, a nemusí se stěhovat do žádných ústavních zařízení. Pomoc oceňuje i pečující rodina. Také mají radost, že se díky nám mohou setkat se zajímavými osobnostmi. Když do jejich bytu najednou přivedeme Taťánu Kuchařovou, je to pro ně velká událost. A co jim chybí? Opět musím odpovědět, že nejvíce jim chybí peníze.