Starají se totiž o lidi, o které se nemá kdo postarat, nebo o ty, kteří mohou využívat pomoc své rodiny jen částečně. Už z názvu Spokojený domov vyplývá, co je náplní práce lidí v něm. Povídali jsme si s manažerem pro komunikaci a propagaci a šéfredaktorem časopisu Spokojený domov v jedné osobě, Petrem Novákem.

Organizace Spokojený domov pomáhá klientům už deset let. Máte pocit, že lidé vědí, čím se zabýváte?
Domnívám se, že někteří zcela jistě ano. Jiní sice vědí, že nějaký Spokojený domov existuje, ale konkrétně o naší činnosti příliš nevědí.

Můžeme tedy té druhé skupině lidí říci, v čem vaše práce spočívá?
Staráme se o lidi, kteří ztratili soběstačnost a přesto chtějí zůstat ve svém domácím prostředí. To znamená, že pomáháme například s nákupy, můžeme být doprovod k lékaři, nebo jsme ti, kdo pomůžou klientovi s osobní hygienou. Jedeme ale s těmi, kteří si to přejí a domluví se s námi, i do divadla, na koncert a podobně.

Vy ale můžete pomoci i člověku, který je například upoután na lůžko, nebo ho jeho stav donutil  být na vozíku?
Jistě. I v takových případech se na nás mohou klienti obrátit. U ležících klientů je potřeba, aby se na péči podílela i jeho rodina. Pokud se o takového člověka stará například dcera, která chodí do práce, my jsme u něj po celou dobu její pracovní doby.  Nebo pokud se o něj stará manželka, jezdíme jí třeba třikrát denně na půl hodiny pomoct třeba s tím, co by sama nezvládla.

Připadá mi to jako z pohádky. Nedovedu si totiž představit, že bych někoho ze svých blízkých dala do domova a navštěvovala ho jen někdy. Vaše služby jsou úžasné v tom, že klient je doma.
Tato vize dala vlastně vzniknout i našemu názvu – Spokojený domov. Mám na to stejný názor jako vy.

Budoucí klienty, nebo jejich rodiny bude jistě také zajímat, kolik taková služba stojí?
Účtujeme si sto dvacet korun za hodinu strávenou s klientem. Vyšla teď sice nová vyhláška, která umožňuje částku o deset korun na hodinu navýšit, ale my bychom rádi zůstali u částky stávající.

Částka je neměnná, ať už jdete s klientem za kulturou, nebo například k lékaři?
Ano. Jen co se kultury týče, některé akce máme pro své klienty i zdarma, nebo s výraznou slevou.

Jaká je vaše působnost?
Obrátit se na nás mohou klienti z Mladé Boleslavi a okolí, Turnova, Mnichova Hradiště, ale také třeba Jinolic u Jičína. Vše je na domluvě. Nepůsobíme ale jen ve městech, jezdíme i do těch nejmenších vesniček.

Krom menších akcí, připravujete v letošním roce také benefiční koncert. Prozradíte něco?
Příliš konkrétní být zatím nechci. Už teď bych ale mohl prozradit, že na benefiční koncert přijde herec Václav Knop, který je tváří Spokojeného domova, a také to, že by se měl konat některou říjnovou sobotu. Konkrétní interprety si prozatím nechám pro sebe, včas se ale o nich dozvíte.

Chystané akce

- Přednáška v muzeu v Bělé pod Bezdězem. Spokojený domov bude prezentovat Petr Novák a to 16. ledna od 17 hodin.
- Přednáška Petra Nováka se bude konat také v knihovně v Kněžmostě, tentokrát na téma Využití počítače a internetu při pátrání po předcích, a to v úterý 28. ledna od 17 hodin.
- Spokojený domov se i v letošním roce bude účastnit převážně regionálních akcí, na nichž bude prezentovat svou činnost.
- Spokojený domov připravuje na říjen letošního roku benefiční koncert. Přesný termín není zatím znám, ale jisté je, že jeho hostem bude herec Václav Knop – tvář Spokojeného domova.