Marcela Váňová z Mladé Boleslavi už od 10 let špatně vidí. „Od patnácti let mám zbytky zraku,“ říká. Když chodila na speciální školu v Praze, dozvěděla se o možnosti pořídit si vodícího psa z Jinonic. „Podala jsem si žádost o vodícího psa a asi po pěti měsících jsem ho dostala.“ Ještě následující měsíc se Marcela Váňová učila, jak se se psem zžít. Vodící pes Marcele pomáhá nejvíce v orientaci. „Je mýma očima,“ dodala.

Hodnota vodícího psa je 190 tisíc korun. Vedoucí TyfloCentra z Mladé Boleslavi k tomu říká: „ Podle zákona je vodící pes kompenzační pomůckou, proto ve většině případů sociální odbor magistrátů měst zaplatí sto procent.“

Petr Kyncl, člen Rady Klubu držitelů vodících psů, odpovídal na otázky Deníku.

Proč má vodícího psa jen hrstka nevidomých?
Na jednu stranu vodící pes pomůže. Na druhou stranu je to velká zodpovědnost. Pes se nedá vypnout. Musíte se o něj starat dvacet čtyři hodiny denně. Někdo nemá rád psy. Těch důvodů je více.

Jak lze získat vodícího psa?
Základem je umět chodit s holí a mít určitou orientaci. Poté se zažádá na sociálním odboru magistrátu města, aby vám psa přiznali. Následuje návštěva střediska, kde se předběžně proškolíte. Dozvíte se tam, co pes umí, jak se o psa starat, půjčí vám psa. Tím zájemce vyzkouší, jaký pes bude nejvhodnější. Jsou rychlí psi, pomalí, temperamentní. Žádost se zpracuje a středisko spojí nejvhodnější dvojici pán – pes.

Jak dlouho trvá proces od podání žádosti po získání psa?
Optimální je doba okolo tří měsíců.

Jaká plemena psů jsou nejčastěji vodícím psem?
Labradoři, zlatí retrívři i němečtí ovčáci. Mohou to být i kříženci. Pokud ale někdo chce určité plemeno psa, které žádané středisko nemá., tak je čekací doba delší než tři měsíce.