Starosta, místostarosta i celé zastupitelstvo skončí letos v říjnu ve svých stávajících funkcích.

Na rozdíl od většiny obcí a měst v republice si však Prodašice ani Petkovy nové zastupitele nezvolí.

Komunální volby se tu neuskuteční, protože není dostatek zájemců, kteří by chtěli obec vést.

„Ze sedmi lidí, kteří byli na naší kandidátce v předchozích volbách, jsou ochotni znovu kandidovat pouze dva lidé," vysvětlil pro Boleslavský deník starosta Prodašic Roman Černý.

On sám je jeden z těch, kdo by ve vedení obce rádi zůstali. Podle dalšího ze zdejších zastupitelů, Tomáše Koska, byli pozdě informováni o termínech: „Já jsem zastupitel, ale jsem pracovně vytížený a ke mně se ta informace ani nedostala, že kandidátky měly být podány," řekl Kosek pro ČTK.

Prodašičtí se současným vedením obce navíc příliš spokojení nejsou. „Víme o tom, že tu volby nebudou, chtělo by to zastupitele vyměnit, ale nikdo to nechce dělat," potvrdila nám jedna z místních žen, která si ale nepřála být jmenována. Podobná situace je v nedalekých Petkovech.

Petkovský starosta funkci nechce

Před petkovským obchodem bylo včera dopoledne živo, dva zdejší obyvatelé, kteří tu podle svých slov žijí už šedesát let, ale o tom, že k volbám letos nepůjdou, slyší poprvé.  "To nám chcete říct, že zastupitelstvo vybrakovalo obecní kasu a teď chce jít od válu? Proč se nezeptali mě, jestli bych to nevzal?," divil se jeden z nich.

Další místní obyvatelka, Věra Tůmová, která má s působením v zastupitelstvu osobní zkušenosti, má pro současnou situaci větší pochopení. „Samozřejmě, že je škoda, že volby nebudou už teď na podzim, ale dokážu to pochopit. Pracovat v zastupitelstvu je nevděčná práce, děláte to ve svém volném čase, a vděku se rozhodně nedočkáte, všichni vám jen vynadají."

Stejně jako její manžel ale Věra Tůmová k volbám poctivě chodí. „Nemůžu si na práci vedení obce stěžovat, koneckonců členem zastupitelstva je i můj syn. Nicméně mě mrzí, že už Petkovy nedrží pohromadě tak, jak tomu bývalo dřív, to se pořád konaly různé akce, kde se lidé potkávali, vládla tu taková větší soudržnost," povzdechne si.

Přestože mají Petkovy více než 230 obyvatel, nepodařilo se ani tady sestavit kandidátku. Současný starosta David Marek potvrdil, že z momentálně sedmičlenného zastupitelstva se tři lidé rozhodli, že v příštím volebním období kandidovat nechtějí.

„V tuto chvíli jednáme s dalšími lidmi a snažíme se najít za ně náhradu. Zjišťujeme, kdo by měl o práci pro obec zájem, věřím, že kandidátku dáme dohromady. Já osobně kandidovat budu, ale funkci starosty obhajovat nechci," řekl ČTK David Marek.

Kdo vesnice povede?

Obě zmíněně obce, stejně jako deset dalších po celé republice, kde se také nepodařilo dát dohromady dostatek zájemců o post v zastupitelstvu, bude zatím řídit takzvaný správce obce.

Toho jmenuje ministerstvo vnitra a obvykle jde o ministerského úředníka z odboru dozoru a kontroly veřejné správy.

Měsíc po komunálních volbách vyhlásí ministr vnitra dodatečné volby, které se pak uskuteční v následujících devadesáti dnech.
Podaří-li se v Petkovech a Prodašicích do té doby sehnat dostatek kandidátů, nejpozději v únoru příštího roku by mohli mít nové zastupitelstvo.

Z minulého volebního období mají podobnou zkušenost nedaleké Řitonice. Ve volbách v říjnu 2010 se tu rovněž nepodařilo sestavit kandidátku, Řitonice tak vedl zaměstnanec ministerstva Zdeněk Šusta.

Náhradní volby se tady ale konaly až v červenci 2011, provizorní vláda tak v obci trvala prakticky tři čtvrtě roku a místní na to nevzpomínají zrovna v dobrém.