Pro dodatečné komunální volby se to změnilo – všude byla podána nejméně jedna kandidátní listina. Nic tedy nebrání v tom, aby v sobotu tam, kde se v říjnu nevolilo, přišli lidé k volbám.

Právě sobotu 26. ledna určilo ministerstvo vnitra jako termín dodatečných komunálních voleb – přičemž v tomto případě se volí pouze v jediném dni od 7 do 22 hodin. V celé republice se volby týkají 17 obcí. Ve středních Čechách jde o Děkov na Rakovnicku, Kadlín na Mělnicku, Kluky na Mladoboleslavsku, Litichovice na Benešovsku a Roblín na Praze-západ.

Nyní je vedou správci určení ministerstvem vnitra; ti však mají jen omezené kompetence. Nejde tedy o plnohodnotnou náhradu starostů, tím méně pak obecních zastupitelstev. Ostatně – správce na svěřených radnicích mohli lidé potkat spíše sporadicky. Třeba v Kadlíně měl správce Rostislav Kubík vypsané úřadní hodiny na obecním úřadu vždy ve středu mezi 13. a 14. hodinou – a jinak ho bylo možno kontaktovat v budově ministerstva vnitra na pražském Kamýku nebo prostřednictvím mobilního telefonu.

Na vybírání zastupitelů pro zbytek aktuálního volebního období se chystají nejen v příslušných obcích, ale v pohotovosti jsou i statistici zajišťující sčítání volebních výsledků či krajský úřad, který na řádný průběh voleb dohlíží. Chystá i kontrolní návštěvy přímo ve volebních místnostech. V pátek nicméně neměl informace o jakýchkoli komplikacích či neobvyklostech; vše běželo jako na drátkách.

Drobnosti se však ještě mohou objevit. Stačí k tomu pohled na webové stránky obce Roblín, kde je vyvěšeno nejen oznámení o době a místu konání dodatečných komunálních voleb, ale současně i dokument, jímž ředitel Krajského úřadu Středočeského kraje Jiří Holub svolal na 4. leden první zasedání okrskové volební komise. Listina datovaná 11. prosincem loňského roku má totiž popletené datum konání voleb: správně uvádí 26. leden, avšak s rokem 2018. Na samotné volby a jejich výsledek by překlep mít vliv neměl – nicméně předmětem debat se stát může.

První čokoládový festival na Nymbursku se konal v prosinci 2017 v poděbradském Kongresovém centru na kolonádě.
Na mlsaly čekají o víkendu kvanta jitrnic i hory čokolády
Středočeský kraj a Svaz měst a obcí ČR uzavřely memorandum o spolupráci.
Svaz obcí a kraj mají k sobě blíž. O list papíru