Při hloubení jednoho z dalších výkopů dnesčekalo na stavební dělníky nemilé překvapení. V jámě objevili podezřelý předmět, který nápadně připomínal nevybuchlou munici. Nález okamžitě oznámili policii, která náměstí téměř na dvě hodiny uzavřela a na místo povolala pyrotechnika.

„Ve výkopu ležel kovový válec. Náš pyrotechnik jej ohledal a zjistil, že se nejedná o munici, ale že jde s největší pravděpodobností o nějaký přetlakový ventil z potrubí,“ uvedl Ladislav Mareš, tiskový mluvčí Policie ČR Mladá Boleslav. Pyrotechnika tedy na náměstí vystřídali pracovníci plynáren. Podle nich byl nalezený válec zřejmě starý vysokotlaký odvodňovač plynového systému, který se používal v minulých letech.

Existenci munice by se však v této historické části města nikdo nedivil. „Mladá Boleslav byla jako jedna z posledních bombardována i ve dnech osvobození 9. května 1945, tentokrát však nikoli německým ale sovětským letectvem, které chtělo zamezit ústupu německé armády do amerického zajetí. Na město spadlo 700 bomb,“ uvedl boleslavský historik Karel Herčík.