Krátce na to již zdravotní sestřičky vyváží první evakuované pacienty a přijíždí sanitní vůz. Za několik minut už jsou z dálky slyšet houkající hasičská auta. V areálu jich zastaví hned pět včetně vysokozdvižné plošiny. Hasiči okamžitě vyskakují. Rozbíhá se akce.

Naštěstí nešlo o ostrý zásah, ale o taktické cvičení hasičů, kteří likvidovali simulovaný požár rozvaděče na lůžkovém oddělení nové interny. „Celkem bylo potřeba zachránit deset pacientů figurantů. Tři leželi na posteli, dva se nemohli pohybovat, pět bylo chodících," popsala Kamila Hamáčková, mluvčí Klaudiánovy nemocnice.

A co se vlastně stalo? To vysvětlil Jaroslav Tomín, velitel směny mladoboleslavských hasičů, jimž při práci sekundovala i dobrovolná jednotka z Podlázek: „Byl nám nahlášen požár elektrorozvaděče ve druhém nadzemním patře nové interny. Ve vedlejší místnosti byl přilehlý sklad lůžkovin, na který hrozilo možné rozšíření požáru." Aby hasiči oheň zlikvidovali, nasadili na něj silný proud vody a odvětrali celé podlaží.

Nemocniční personál si při této příležitosti zkontroloval zase funkčnost evakuačních výtahů. „My jsme si prověřili klíčový trezor požární ochrany, kde se nachází centrální klíč od vchodových dveří, dále vstupní kreditní karty do všech oddělení celého objektu," vyjmenoval Jaroslav Tomín jednu z činností zásahu, který by v reálu zvládli dostat pod kontrolu za pět minut.

Internu si hasiči již prohlédli

Dodal, že novou internu si hasiči prohlédli již před časem a to ve chvíli, kdy byla oficiálně otevřena. Aby věděli, kde se co nachází, mají k dispozici plány objektu, patra včetně i místností.

Do akce se zapojilo celkem patnáct členů hasičského záchranného sboru. Na závěry je však ještě příliš brzy. Jednotka se nejdříve musí sejít a vypracovat plán, kde zhodnotí, co se musí zlepšit a co bylo v pořádku.

Jak dodal ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář, při taktickém cvičení se vyzkoušel i nový krizový svolávací systém, který o vzniklé situaci informuje management a zaměstnance. „Události dneška ukazují, že cvičení jsou jedna věc, ale praxe věc druhá. Myslím si, že štěstí přeje připraveným a rozhodně toto není poslední cvičení," slíbil Luděk Kramář. Dosud naštěstí v nemocnici nebylo potřeba skutečné evakuace.

Lidé, kteří se v době taktického cvičení nacházeli v nemocnici, nemuseli propadat panice. O hasičské zkoušce je informovaly vyvěšené cedule na chodbách.