V Mladé Boleslavi se zapojilo pět základních škol: 2. ZŠ na Komenského náměstí (1 tým), 4. ZŠ ve Svatovítské ulici (4 týmy), 5. ZŠ v Dukelské ulici (3 týmy), 7. ZŠ ve Václavkově ulici (4 týmy), 9. ZŠ v ulici 17. listopadu (2 týmy). Kromě nich se zúčastní také osm učitelů dějepisu.

Jak uvedl Michal Šimek ze společnosti Post Bellum, která na projektu spolupracuje, žáci si měli najít pamětníka, jehož se ptali na vzpomínky z legií, holocaustu, ale také jak z jejich pohledu vypadal odsun Němců z Čech do jejich vlasti, co byla nucená kolektivizace nebo jak si vybavují třetí odboj, komunistické lágry, okupaci v roce 1968, normalizaci či jestli byli někdy na výslechu na StB a podobně.

A jaký byl výsledek? Tak ty žákovské týmy představí už ve středu 25. března v 16 hodin v aule Obchodní akademie na třídě Tomáše Garrigua Masaryka. Na několik měsíců se ze žáků sedících ve školních lavicích stali rozhlasoví či televizní dokumentaristé. Nová role je však obohatila nejen o historické poznatky, ale přinesla jim také přesnější obrázek o tom, jak se dějiny vyvíjely. Kromě zpovídání pamětníků a natáčení vzpomínek mohli použít i dobové fotografie či zkoumat archivy. Nakonec ze všeho sebraného materiálu vytvořili rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Někteří podle příběhu nakreslili komiks, jiní prezentaci.