Státní svátek 28. října je tradičně datem, kdy se připomínají oběti bojovníků za svobodné Československo, kteří umírali, abychom i my mohli žít ve vlastním státě.

„Tato obec, podobně jako řada dalších v Čechách a na Moravě, je rodištěm hned několika legionářů, kteří neváhali nasadit své životy za svobodu národa. Jménům Tondr, Čížek, Macoun, Ponocný, Suk, Grůša, Charousek, Dolejší nebo Jáchym, patří náš nehynoucí dík a obdiv," zahájil setkání před budovou obecního úřadu předseda mladoboleslavské jednoty Československé obce legionářské Tomáš Pilvousek.

Právě poslednímu jmenovanému legionáři a odbojářovi Josefu Jáchymovi, jenž se v obci narodil před 115 lety, byl věnován pietní akt spojený se slavnostní odhalením pamětní desky na budově úřadu.

„Jsem rád, že jsme se tu sešli v tak hojném počtu. Pouze díky vám můžeme našim dětem a dalším generacím předávat vědomí, že náš národ měl své hrdiny a uměl bojovat za svobodu. Moc bych si přál, abychom jejich odkaz a odvahu uměli naplňovat i dnes," připojil se krátkou řečí také historik, senátor a místní rodák Jaromír Jermář.

Samotného odhalení pamětní desky se ujal starosta obce Jiří Navrátil, vnuk Josefa Jáchyma Ivan Herold a válečný veterán Rostislav Kubišta.

Bezprostředně poté pánové Herold a Kubišta pokřtili katalog k výstavě Mladoboleslavsko v boji za svobodu.

Organizátoři akce připravili vkusné a důstojné připomenutí státního svátku, jehož význam je stále častěji neprávem opomíjen.