Zaznamenal to asi každý. Teploty se dlouhodobě pohybují nad dvaceti stupni celsia a srážky téměř žádné. To všechno nahrává především vzniku požárů. „Od středy 25. dubna až do odvolání platí kvůli vysokému stupni nebezpečí vzniku požáru zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě,“ řekl Boleslavskému deníku Vratislav Volf z mladoboleslavského Hasičského záchranného sboru.

Lidé by se tak měli vyhnout především vypalování trávy a klestí. Zákaz museli hasiči rozšířit i na pálení čarodějnic. „Ještě před zákazem jsme vydali několik povolení pro pálení ohňů. Ta budeme muset nyní všechna zrušit,“ uvedl Volf. Letošní pálení čarodějnic se tak bude muset s největší pravděpodobností odložit na pozdější dobu.

„Lidé by se měli nyní chovat tak, aby nemohlo dojít ke vzniku požáru. To znamená kdekoliv v přírodě, tedy v lesích, na loukách, v parcích i jinde nerozdělávat ohně a kouřit,“ uvedl Volf.

Omezení také pocítí lidé, kteří si budou chtít v přírodě rozbalit přenosné vařiče. „Omezení platí pochopitelně i pro používání přenosných vařičů či jiných zdrojů otevřeného ohně,“ poznamenal Vratislav Volf z mladoboleslavských hasičů.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude počasí pod vlivem oblasti vyššího tlaku vzduchu. Vlivem suchého počasí a vysokých denních teplot vzduchu dochází ke zvýšení nebezpečí vzniku požáru. Podle současných předpovědí vývoje počasí se tato situace zatím nebude výrazně měnit. Minimálně do poloviny příštího týdne neočekávají meteorologové žádné srážky a teploty by se podle odborníků měly pohybovat zpočátku do 26 stupňů Celsia. Později by měly teploty „klesnout“ na 22 stupňů.

Na pálení ohňů se připravují desítky obcí a měst na Mladoboleslavsku. „Pálení čarodějnic se uskuteční na místním koupališti. Součástí bude také kulturní program. Akci pořádáme společně s bakovským Sborem dobrovolných hasičů,“ uvedl starosta Bakova nad Jizerou Jiří Hieke. „O zvýšeném nebezpeční vzniku požárů víme od Českého hydrometeorologického ústavu. O zákazu v tuto chvíli ještě nikdo neinformoval,“ dodal starosta.

Jednou z možností, jak případnému vzniku požáru zabránit, by bylo, aby při pálení čarodějnic byla u ohně přistavena i hasičská cisterna.

Zákaz rozdělávání ohňů platí až do odvolání. Vše bude záležet na vývoji počasí.

S požáry se mladoboleslavští hasiči potýkají prakticky každý den. Nejčastěji musí zasahovat u rozsáhlých požárů způsobených při vypalování suché trávy. „Museli jsme už vyjíždět k desítkám takových požárů. Každý den hasíme kolem pěti požárů. S přibývajícím teplým počasím a velkým suchem jich bude pravděpodobně ještě víc,“ uvedl operační důstojník hasičů v Mladé Boleslavi.