Jak ale Boleslavskému deníku upřesnil Radek Ležatka, tiskový mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), falzifikáty nebudou jen tak zlikvidovány. Naopak, poslouží osvětě.

Podle České národní banky, do jejíchž rukou napodobeniny úřad předal, protože zkrátka propadly do vlastnictví státu, se jedná o mimořádně zdařilé falzifikáty.

Lidé ale nemusí mít strach, že by se s falešnými bankovkami české a evropské měny mohli setkat. „Není známo, že by se dostaly do oběhu. Nicméně, vzhledem k jejich nekvalitě by však byly patrně rychle odhaleny," konstatoval Radek Ležatka s tím, že případy, kdy úřad hospodaří s falešnými bankovkami, nejsou výjimkou.

Kdy ÚZSVM hospodaří s penězi?

„V zásadě nastávají dvě situace – buď je takový majetek předáván České národní bance, nebo si jej převezme některé muzeum. Bankovky se k nám dostávají také z odúmrtí, tedy, když zemře člověk a nemá dědice, nebo právě propadlé v trestním řízení, což je tento případ," dodal Radek Ležatka z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Stejně jako ředitel odboru komunikace ČNB Marek Zeman, se nejčastěji setkává s padělanými českými bankovkami. „Nejde jen o jejich vysoký výskyt, ale také o to, že jsou jako tuzemské peníze nejvíce padělány na našem území a trestní řízení častěji dojde až k soudnímu řízení," vysvětlil Marek Zeman.

Pachatelé se však nebojí napodobovat také eura, americké dolary či britské libry. Tyto peníze totiž nejen v Evropě patří k nejčastěji žádaným. To potvrzuje i statistika, kterou na svých stránkách zveřejnila Česká národní banka. Jen za čtvrtletí letošního roku bylo v České republice zadrženo 377 bankovek českých korun, dále 180 padělaných eur a 29 bankovek amerického dolaru.

Tisíce kusů bankovek

Ze statistiky dále vyplývá, že na území České republiky je zadrženo každý rok řádově několik tisíc kusů padělaných a pozměněných platidel bankovek a mincí. Zatímco fyzická osoba může podle zákona o oběhu bankovek a mincí přijetí podezřelých platidel odmítnout, právnické osoby, provozovatelé kasin a směnárníci mají povinnost podezřelá platidla zadržet bez náhrady a předat je ČNB.

Podle Marka Zemana padělky při osvětě dobře poslouží. „Při školení na nich ukazujeme vlastnosti papíru, druhy tiskových technik, způsoby napodobení ochranných prvků i jejich odlišnosti od pravých bankovek," vyjmenoval.