Tu nakonec nezískal. Stále má ale naději, že závody přeci jenom budou, jen v pozdějším termínu. Letošní otužilecké závody by byly již třetí v pořadí. Jejich zakladatelem a pořadatelem je právě Jiří Škvrna. Právě díky němu má Mladá Boleslav také svůj otužilecký klub.

Nerad se vzdává

Epidemický vývoj však konání tak velké akce, jakou otužilecké závody jsou, nenahrává. V původním zamýšleném termínu 16. ledna si otužilci udělají tedy alespoň trénink.

„My jsme též žádali o výjimku, i když bylo jen málo pravděpodobné, že ji dostaneme. Stále třeba věřit a doufat, že změníme onu situaci, kdy již téměř rok se nezávodí. Za normálních okolností se závodilo vždy každou sobotu v Českém poháru zimního plavání,“ popsal Škvrna s tím, že po neudělení výjimky nevylučuje, že by se závody mohly konat v pozdějším termínu.

„Pokud se zklidní epidemiologická situace a někdo si netroufne organizovat jiné závody, tak bych je udělal v jejich termínu ještě tuto zimu, nerad se vzdávám,“ vysvětlil otužilec.

S propagací pomáhají celebrity

Podle něj je zapotřebí nadále se snažit, naděje by totiž měla umírat až jako poslední. „Musíme se snažit se o propagaci tohoto úžasného spor-tu, který dnes ovládl celou naší republiku. Je třeba najít ono světlo na konci tunelu. Situace s covid-19 zde může být i léta. Musíme tedy najít cestu jak za dosažení přísných epidemiologických opatření sportovat a závodit pod modrou oblohou,“ podotkl Škvrna.

Otužování vidí jako velmi užitečné a to nejen kvůli obrovsky pozitivním dopadům na zdraví člověka, ale i na jeho psychickou pohodu. Jako pozitivní vidí také otužování celebrit, které svým příkladem mohou přitáhnout k tomuto sportu širší masy lidí. „Například teď se chodí otužovat Eva Decastelo, aniž by něco měřila, chodí jen tak na pohodu,“ říká.

Otužilec také poradil, kterak začít. Nejlepší situaci podle něco mají lidé z Prahy. Mohou totiž do Vltavy, která má o trochu více stupňů než Jizera nebo horské říčky, což je pro začátečníka ideální.

„Jizera teď má tři stupně, pod pět stupňů už je potřeba dávat pozor. Chce začít pomalu, s nějakou skupinou. S někým, kdo už má zkušenost a vždy se potápět tak na jednu až dvě minuty.“ Podotkl Jiří Škvrna. Pro začátek vidí jako přínosné také střídání chladné a teplejší vody ve sprše.