Přísloví „Bez peněz do nemocnice nelez“ přestává na Silvestra úderem půlnoci platit. Nové vedení kraje rozhodlo – konec placení poplatků ve všech krajských nemocnicích. Mezi ně patří také ta v Mladé Boleslavi.

A pacienti? Ti to jen vítají. „Rozhodně je to dobře. Fakt nechápu, proč si musím platit zdravotní pojištění a pak ještě to, že otevřu dveře ordinace,“ říká paní Miloslava.

Kdo tedy 1. ledna vstoupí do Klaudiánovy nemocnice, nemusí už nejprve namířit své kroky k automatům na regulační poplatky. Přesto mluvčí nemocnice Hana Koišová říká: „Automaty na poplatky v nemocnici dál zůstanou. Pokud se některý z pacientů rozhodne, že si nepřeje, aby za něj platil kraj, může si návštěvu zaplatit sám,“ vysvětluje Koišová.

Bez poplatků bude i lékařská pohotovost v Laurinově ulici. „Placení poplatků ze strany kraje se vztahuje i na pohotovost,“ uvedla mluvčí záchranné služby Nina Šeblová.

Otázkou ale zůstává, zda od Nového roku nezačnou do Mladé Boleslavi cestovat lidé z jiných měst. „K minimu nárůstu pacientů jistě dojít může, ale domníváme se, že nebude nikterak dramatický,“ míní nemocniční mluvčí Koišová. Podle jejích slov se není třeba obávat toho, že by mohlo dojít ke zhoršení péče. „Tím, že nemocnici navštíví více lidí, dostane i více peněz,“ říká mluvčí.

Získané peníze pak nemocnice investuje zpět do nového vybavení a na platy zdravotnického personálu. Více ošetřených pacientů tedy nemocnice jen vítá.Regulační poplatky museli pacienti platit od ledna letošního roku. Do listopadu na nich nemocnice vydělala přes dvacet milionů korun. „Nejvíce peněz bylo vybráno za hospitalizaci, a to téměř devět milionů korun,“ uvedla Koišová.

Klaudiánova nemocnice také nemusí řešit problém, co se starými automaty. Zdravotnickému zařízení je poskytlo město Mladá Boleslav. Vlastně se jedná o původní parkovací automaty. „Od města je máme zapůjčené zdarma na dobu neurčitou,“ řekla mluvčí boleslavské nemocnice Hana Koišová.
Pokud dojde k tomu, že v nemocnici již potřeba nebudou, čeká je demontáž a vrácení zpět městu. Celkem se v nemocnici nachází pět takových automatů.