VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ortel v Domě kultury! Nikdo je nezakázal, tvrdí organizátor

Mladá Boleslav - Kapela s xenofobními kořeny vystoupí v květnu v největším městském kulturním sále. Část veřejnosti protestuje

10.2.2016 6
SDÍLEJ:

Skupina OrtelFoto: ČTK/Kateřina Šulová

Existenci hudební skupiny Ortel zaznamenala většina Čechů až v souvislosti s vyhlášením Českého slavíka 2015, kde se plzeňská formace umístila v kategorii kapel na druhém místě. Přestože se vedly plamenné debaty, zda neměla být z ankety vyřazena, nestalo se tak.

Nyní hudební skupina, která neskrývá neonacistickou minulost některých svých členů, vystoupí v květnu také v Mladé Boleslavi. Ne však na obyčejné klubové scéně jako v minulosti v Domě kultury!

„Ortel pochopil, že explicitně rasistickými texty a otevřeně náckovským postojem díru do světa neudělá, a tak trochu ubral a rázem má daleko větší základnu posluchačů," komentuje Jan Kurka z Téma dne, organizace, která hodlá proti plánovanému koncertu protestovat.

Kultura města Mladá Boleslav však s pořadatelskou agenturou již uzavřela smlouvu a o zrušení akce neuvažuje. „Ortel není kapelou zakázanou, informovali jsme se na Policii ČR i o možných hrozbách a máme k dispozici i odborné vyjádření soudního znalce," konstatuje náměstek primátora Daniel Marek. Vše tak zůstává na úrovni etiky.

Příznivci kapely argumentují svobodou slova a skutečností, že kapela není policií stíhána. To skutečně není. Jak už poznamenal anglický filosof John Stuart Mill: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého."

„Nemusíme se hned zabývat právem. V první řadě jde o otázku slušnosti a o to, jakou tady chceme mít kulturu. Veřejné orgány by měly spojovat a ne dávat prostor někomu, kdo užívá lži, demagogii a další nástroje na hraně legality. Zkrátka, ať si hrají, ale ne v největším sále v majetku města," dodává Kurka.

Za nevhodné považuje rozhodnutí uspořádat koncert na velkém sále Domu kultury i člen správní rady Kultury města David Cigler a dodává, že každý rozruch kolem Ortelu znamená pro kapelu plusové body: „Dle mého názoru se kapela veze na vlně nálad ve společnosti a snaží se z toho profitovat hlavně finančně. Jakákoliv negace proti ní je využita jako reklama."

Tématem se bude Boleslavský deník zabývat i v dalších týdnech. V tomto vydání ještě přinášíme názory zástupců mladoboleslavské kulturní scény na kapelu Ortel a na rozhodnutí uspořádat její koncert právě v Domě kultury.


Co vy na to? Ortel v Domě kultury: nikdo je nezakázal…

Daniel Marek, náměstek primátora Ml. Boleslavi

Dům kultury si pronajala agentura, která pořádá například koncerty Viléma Čoka nebo Aleše Brichty a také skupiny Ortel. Zmíněný Ortel není kapelou zakázanou, informovali jsme se na Policii ČR i o možných hrozbách a máme k dispozici i odborné vyjádření soudního znalce. Tento koncert probíhá i v jiných městech. Já osobně se koncertu nezúčastním, protože tuto hudbu neposlouchám. Pokud se kapela umístila na předních pozicích v anketě Český slavík 2015 a neporušuje zákon, ctím svobodu slova, i když chápu, že pro řadu lidí je Ortel kapelou kontroverzní.


Jan Šťastný, organizátor koncertů a hudebních akcí

Ortel není zrovna můj šálek kávy, ale nic proti němu nemám. Žijeme snad v demokracii, tak ať si každý hraje a zpívá to, co mu je blízké. Akce vždy vyvolává reakci a čím více se něco nebo někdo bude zakazovat, tím více bude mít přívrženců. I Daniel Landa s Orlíkem zpíval o bílém jezdci a umisťoval se v hitparádách. Instrumentální stránku Ortelu nehodnotím, nicméně v dnešní době se lidé raději „baví", než „zkoumají", takže melodie a text vítězí. Koncertu se zúčastnit nemohu, jelikož v tu samou dobu organizuji jinou akci u Jičína, jinak bych zřejmě šel rozšířit si obzory. Každý z nás si svůj ortel většinou určí sám…


Rudolf T. Kulka, organizátor jazzových koncertů

Abych se mohl vyjádřit o vhodnosti vystoupení skupiny Ortel, navštívil jsem jejich webové stránky. Věděl jsem o jejich úspěchu ve Slavíkovi a byl jsem potěšen, že tahle kapela zčeřila vody téhle přihlouplé letité komerční ankety. Přečetl jsem si texty písní z jejich alb Mešita (2013) a Problém (2012), poslechl si nahrané ukázky a zde je mé vyjádření: Nikdo by neměl bránit tomu, aby kapela Ortel hrála 6. května v Domě kultury. Nic fašistického jsem v jejich textech nenašel, i když od levičáků se jim spílá „náckové". Vyjadřují se angažovaně k problémům v naší společnosti. Hrají solidní metal i pomalé rockové balady. Nejsou o nic horší než Kabát nebo Škwor. Osobně se ale koncertu nezúčastním, neboť metal a současný český rock a pop není v mém prvořadém zájmu.


Radek Kotlaba, středoškolský pedagog

Rozhodně to vhodné není. S přihlédnutím k tomu, co proběhlo veřejnou diskusí po udílení „zlatých slavíků", už není možné vnímat vystoupení zpěváka působícího pod pseudonymem Ortel jen jako záležitost kulturní, ale jednoznačně každé takové vystoupení má i svůj společenský nebo přímo politický rozměr. Zatímco na uměleckou úroveň můžeme mít každý svůj vlastní názor, při hodnocení společenského vnímání podobných akcí by instituce plně vlastněná městem (Kultura Mladá Boleslav a.s.) měla dbát na to, že je reprezentantem místní samosprávy a její představitelé by mohli být spojováni s tím, co v rámci tohoto vystoupení pravděpodobně zazní. Koncertu bych se rozhodně nezúčastnil. I proto, že mně osobně tento druh hudby nic neříká a mám rád jiné žánry, ale též nesouhlasím s hodnotovými postoji, které návštěvníci podobné akce již svou účastí nutně deklarují. Město by podobný koncert rušit nemělo, s cenzurou nesouhlasím, ale také by nemělo dát jakoukoliv záminku (byť třeba pronájmem prostoru) k tomu, aby bylo s podobnou produkcí organizačně spojováno. Každé téma má dostat přiměřený prostor ve veřejné diskusi (jde jen o to, co je přiměřené). V činnosti Kultury MB a.s. je jistě mnoho dalších témat k diskusi a mám pocit, že některá z nich i závažnější. Možná, že toto téma by mohlo být „otvírákem" k obecnějšímu veřejnému diskutování o programové náplni Domu kultury, aby se nám nestal pouze „Domem lidové zábavy".


Jiří Senohrábek, jednatel Klubu Mn. Hradiště s.r.o.

Přestože se snad mohu považovat za člověka s širokým kulturním přehledem, skupinu Ortel znám jen jako mediální kauzu s jasně čitelnou nálepkou. Samotná hudební tvorba Ortelu je mi ale naprosto neznámá. Řečeno jasně: nechci rozšířit řady nekompetentních soudců. A pokud snad chce někdo soudit jen podle toho, co se dočte v médiích, ať si, prosím, než tak učiní, pustí na internetu video s nedělní televizní inscenací Zločin v Polné.


Gérard Keijsper, vedoucí Infocentra Mladá Boleslav

Rozhodně je to dle mého názoru nevhodné. Každý má právo říci svůj názor, ale vše má své meze. Během 2. světové války se takto „svobodně" vyjadřovaly názory proti Židům a například i homosexuálům a všichni víme, kam to vedlo. Otázka tedy je, koho dalšího tu ještě nebudeme chtít. Vzhledem k tomu, že jsem Holanďan, a tím pádem také cizinec, můj názor možná nemusí být veřejností akceptován, protože nemám jako cizinec co „kecat" do dění v ČR, přesto si za svým názorem stojím. Na takový koncert bych sám nikdy nešel. Dle mého názoru by město mělo takový koncert odvolat. Ať se každý rozhodne dle svých morálních hodnot, které jsou pro něj důležité, já sám za sebe říkám tomuto koncertu rozhodně NE! Každé velké zlo v dějinách se vždy vyvíjelo postupně ze zdánlivě neškodných vět, událostí a postojů (viz Hitler, fašismus, komunismus atd.), je proto na místě, abychom se již při malých náznacích měli dostatečně na pozoru.


Sebastian Vošvrda, student, fotograf a muzikant

Není mi to příjemné a zcela vůbec se s tím neztotožňuji. Nemyslím si, že by kapela, která má extrémistický charakter a burcuje lidi k nenávisti proti menšinám, měla být zájmem v kulturně-společenské sféře pořádané městem, které nese zodpovědnost a etický úzus za dění ve veřejné oblasti. Rozhodně to není vhodný krok v momentě, kdy se štěpí společnost a kapela profitující z vyvolaného strachu využívá síly davu k šíření svých radikálních (např. xenofobních) idejí. To určitě nevede ke stabilizaci společnosti. Já sám osobně to považuji za nepatřičné a jde o špatný příklad, kdy na úkor zisku společnost chudne.

A co váš názor?

Považujete diskuzi o tom, zda by Ortel měl, nebo neměl v Domě kultury vystoupit za zbytečně nafouklou bublinu? Ztotožňujete se s některým z hlasů v dnešní anketě? Posloucháte Ortel a chcete mu vyjádřit podporu? Na vaše názory čekáme na adrese boleslavsky@denik. cz, do předmětu uveďte „Ortel". Tomuto tématu se hodláme v Boleslavském deníku věnovat i v budoucnu.

 

Autor: Martin Weiss

10.2.2016 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení