Prý se to dalo očekávat, říká jeden z pracovníků Povodí Labe, který se podílí na opravách poničeného jezu. „Všechno tu bylo velmi staré,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje i starosta obce Tomáš Patočka. „Pokud vím, tak technický stav jezu byl označen za havarijní už v devadesátých letech minulého století. Od té doby se zde provedlo jen minimum malých oprav,“ vysvětluje první muž obce. Nehoda na Jizeře ale žádné zásadní ovlivnění chodu Loukovce Hubálova nepřinesla.

„Jez nám sloužil jako místo rekreace a odpočinku. Lidé se zde mohli koupat v krásně čisté vodě,“ říká se smutkem ve hlase. Podle jeho názoru se zde nikdo nebude koupat možná až dva roky. „Než se to opraví a než se obstarají všechna možná povolení, uplyne v Jizeře spousta vody,“ dodává starosta Patočka.

Ihned po havárii bylo prioritou Povodí Labe zabránit vtékání vody do nejstarší a dosud funkční malé vodní elektrárně na Jizeře, což se před víkendem podařilo.

„Až následně budeme schopni provést celkovou opravu, jejíž délku odhaduji na několik měsíců,“ sdělila Hana Bendová z Povodí Labe.