V pondělí ráno přešli strážníci plynule od dohledu na přechodech u základních škol, které se po prázdninové odmlce začaly znovu plnit, ke svému dennímu chlebu, který se nemění po celý rok – totiž sběru injekčních stříkaček. Altán v parku mezi ulicemi Jana Palacha a 17. listopadu, nebo veřejné toalety na Výstavišti vydaly hned po ránu toxickou sklizeň pro sběrné boxy Městké policie. "Celkem byly ráno nalezeny čtyři stříkačky, které budou předány k odborné likvidaci," sdělil šéf Městské policie Tomáš Kypta.

Že jsou zde policisté i od vlídného slova a dobré rady ukázalo ještě odpoledne téhož dne, kdy strážníci vyrazili na oznámení zkontrolovat mírně zmatenou ženu na křižovatce u Měšťáků, které byl chodník k účelu pěšího přesunu málo a co chvíli se vymotala až na vozovku. Přespěchavší hlídce žena s klidem oznámila, že se pouze přesunuje na autobusové nádraží, odkud jí jede autobus domů. Policisté jí poradili se směrem i itinerářem trasy, ujistili se, že se žena udrží na nohou i na chodníku a propustili ji bez dalších průtahů.

Čeští muži zákona mají nové posily z Polska a Slovenska, které mají pomoci s kriminalitou svých krajanů ve městě. Do služby nastoupili tito tři muži a jedna žena ihned druhý den po svém pondělním příjezdu. A jejich první případ? Překypující měchýř opilého Poláka, který nenašel jiné východisko z tísně nežli vymočit se v parku všem kolemjdoucím na očích – a mezi oněmi kolemjdoucími byla i hlídka Městské policie. Ta neváhala ozkoušet nový projekt bezpečnosti ve městě v praxi a přivolala si na pomoc hlídku policie státní, posílenou o jednoho z polských policistů. "Přítomnost příslušníků Polské policie byla pro muže velkým překvapením," potvrdil Tomáš Kypta domněnku, že jejich krajané budou mít nad zahraničními přestupníky větší autoritu a vzbudí dojem, že nejen to, co je doma, se počítá, ale že za své přečiny budou nést odpovědnost i za hranicemi. "Přestupek byl s mužem následně vyřešen dle zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich," dodal Tomáš Kypta.

V noci na středu pak v úseku od Staroměstského náměstí po třídu T.G. Masaryka vzbudil rozruch osmatřicetiletý narkoman, který v opojení způsobeném neznámou látkou hulákal nazdařbůh do noci a v náhodných vzplanutích duševního dwarfismu kopal a převracel popelnice. "Osmatřicetiletý toxikoman, který byl pod vlivem neznámé látky, je již policii z dřívějška známý," konstatoval Tomáš Kypta. Další zpráva o muži přišla zanedlouho, a jejím obsahem rozhodně nebyla jeho nominace na Nobelovu cenu – vrcholným aktem seberealizace, na nějž se dotyčný zmohl, bylo pouze povalení zaparkovaného motocyklu v Železné ulici. Takové výšiny tvůrčí činnosti již nebyli policisté ochotní tolerovat a vzhledem k povaze přestupku přivolali k případu své státní kolegy, kteří výtržníkovi v dalším rozmachu blíže nesdělenými prostředky zabránili. Policejní ředitel Tomáš Kypta pouze utrousil cosi o rámci kompetencí.

Ve zbytku týdne pak ještě strážníkům připadla povinnost ukončit alkoholový dýchánek šestice Poláků na trávníku ve Václavkově ulici. "Muži měli na místě připravený sud piva a několik lahví tvrdého alkoholu, navíc se nacházeli na veřejném prostranství," vysvětlil podstatu jejich přečinu zástupce ředitele Městské policie Stanislav Holub, zapomněl přitom ale na provinění nejhrubší – totiž že bylo krátce před jedenáctou dopolední a žádný gentleman nepije před polednem. "Na místo byla opět přivolána smíšená hlídka Policie České republiky a Polské policie, která mužům vysvětlila protiprávnost jejich jednání. Protiprávní jednání mužů bylo následně předáno k dořešení správnímu orgánu," doplnil Stanislav Holub.

Šestice Poláků popíjela alkohol na veřejném prostranstvíZdroj: Deník / Karel Smažík

Konečně čtvrtek přinesl mužům zákona případ trochu pestřejšího rázu, v němž nefigurovali opilci ani narkomani, ale pouze zmatený netopýr, o němž lze pravděpodobně konstatovat, že žádné podobné neřesti neholdoval. Zvířátko vletělo do bytu v Havlíčkově ulici, kde se zamotalo do záclony. Hlídka přivolaná majitelkou bytu, která si na podobný úkol netroufla, netopýra odborně vysvobodila a vypustila zpátky ven.

Večer pak znamenal návrat k problémům závažnějším, nežli může způsobit malý létající savec. Okolo půl osmé došlo na autobusobé zastávce na Výstavišti ke rvačce několika osob, které se vzájemně napadaly. Dvě hlídky, které na místo dorazily, zjistily přítomnost dvou mužů a dvou žen. "Jeden z mužů měl drobná zranění v obličeji. Šetřením na místě zjistili strážníci, že majitele blízkého občerstvení napadá přítel bývalé zaměstnankyně kvůli neuhrazené mzdě," objasnil pozadí případu zástupce ředitele Městské policie Stanislav Holub. Na místo záhy dorazila i hlídka státní policie. "Útočník pokračoval ve verbálním útoku na rasu napadeného i v přítomnosti policistů a strážníků," doplnil Stanislav Holub. Napadený muž se po zjištění totožnosti odebral na lékařské vyšetření, případ bude mít zřejmě ještě svou dohru u Policie České republiky.