Jako první v České republice, a zřejmě na celém světě, se v Klaudiánově nemocnici v Mladé Boleslavi povedla unikátní operace tříselné kýly!

Za vším stojí primář chirurgického oddělení Tomáš Verner, který přišel s novou operační metodou. Tříselnou kýlu nyní v Mladé Boleslavi lékaři operují endoskopicky jedním otvorem takzvanou, metodou SILS. Pacientům tak zůstane po operaci pouze nepatrná, zhruba dvoucentimetrová, jizvička v oblasti pupku.

Co znamená metoda SILS? Jedná se o novou pomůcku, kroužek SILS port. Ten usnadňuje lékařům přístup do operované oblasti. Utěsní drobnou ránu tak, aby z ní následně neunikal kysličník uhličitý, jejž operatéři do pacienta vpraví kvůli roztažení operovaného prostoru.

Laicky řečeno, jedná se o pomůcku ve tvaru špulky, která má tvarovou paměť. Zmuchlá se, vloží do otvoru, v němž se roztáhne, a tudíž ho utěsní.
Rizika se zcela vyloučí

Primář Verner se začal zabývat otázkou, jakým způsobem odoperovat tříselnou kýlu, aniž by byla zasažena břišní dutina třemi řezy, jež se běžně při této operaci používají.

„Když při operaci musíme vniknout do břišní dutiny, vždy existuje malé riziko poškození orgánů v ní, a tudíž možnost následných srůstů. Pokud operujeme novou metodou, toto riziko zcela vyloučíme,“ uvedl primář Tomáš Verner.

Metodu v boleslavské nemocnici lékaři uplatnili v červenci letošního roku. Mimo břišní dutinu tak pomocí aparátu dostanou k poškozenému tříslu speciální síťku, jež slouží jako zpevňující materiál. Jak celá operace tříselné kýly v Mladé Boleslavi probíhá? Chirurgové nejprve provedou malý řez v oblasti pupku. Postupují do prostoru mezi pobřišnicí a svaly břišní stěny, čímž se zcela vyhnou zásahu do břišní dutiny. Kýla v třísle se překryje speciální síťkou a operace je hotová. Celý výkon trvá od dvaceti minut do dvou hodin. Je to však časově náročnější než standardní laparoskopické nebo endoskopické metody.

„Rovněž kvůli malému pracovnímu prostoru je náročnější i na spolupráci operačního týmu. Přínos pro pacienta je ale obrovský. Zůstane mu jen malinká jizva a může jít druhý den domů. Operace je mnohem jemnější, jelikož zásah do organismu je minimální,“ vysvětlil primář chirurgického oddělení Klaudiánovy nemocnice.

Chirurgický tým lékařů Klaudiánovy nemocnice jedním otvorem již běžně operuje žlučník, a to už od července 2008. S úspěchem tak bylo odoperováno přes dvě stě pacientů, kteří mají o tento způsob zákroku velký zájem. „Počet operací žlučníku nám vzrostl téměř o polovinu, když se lidé dozvěděli, že odejdou s jedinou malou jizvičkou. Sjíždí se sem pacienti z celé republiky,“ podotkl Verner.

Rovněž v lednu tohoto roku novou metodou, tedy jedním otvorem, lékaři odoperovali i akutní zánět slepého střeva a i nadále v tomto způsobu pokračují.
„S metodou operace jedním otvorem jsem se poprvé seznámil na semináři v USA, kde ji vroce 2007 provedl doktor Curcillo. Od té doby se ji snažíme zdokonalovat a využívat pro další typy operací,“ řekl Verner.

Prozatím byli s tříselnou kýlou v mladoboleslavské nemocnici odoperováni čtyři pacienti, další se na operaci chystají.