Manželé Gärtnerovi zažili obrovský šok a následně velké zklamání. „V pondělí 23. června jsme 
s manželkou odjeli z našeho bytu. Měli jsme původně odjet až o den později, ale téměř na poslední chvíli jsme změnili plány. Právě to nám zřejmě zachránilo život. Když jsme se totiž do bytu vrátili, našli jsme v něm doslova spoušť. Omítka stropu v našem obýváku spadla na sedačku, mramorový konferenční stůl i koberec a podlahu kolem něj,"  vylíčil hrůzný pohled na svůj domov Karel Gärtner, který se svou manželkou žije v domě, jenž se řadě zdejších obyvatel doslova sype na hlavu.

A kdo za to může? Zřejmě firma, která dům rekonstruovala. Ta by také měla nést odpovědnost za současné problémy obyvatel domu. V tomto případě je ale opak pravdou. „Volali jsme majiteli firmy, která dům rekonstruovala. Ten nám ale řekl, že je mimo Mladou Boleslav. Kontaktoval však muže, který nám  měl pomoci. Jeho arogantní chování nám doslova vyrazilo dech. Po telefonické domluvě přislíbil pomoc, ale ani se do bytu nepřišel podívat. Aby toho nebylo málo, spadlý strop v obýváku nebyl poslední pohromou," líčí 
s obavou v hlase, co ještě může nastat, pan Gärtner.

Po první události se stropem v obýváku totiž manželé byt opustili. Měli strach 
o svůj život. Dobře udělali. Když se totiž vrátili od syna, který žije v Mnichově Hradišti, čekala je další velká rána. Strop spadl i v ložnici, kde jen  náhodou nespali. Teď se obávají, že kusy omítky ze stropu mohou spadnout 
i v dalších místnostech.

„Snažíme se v bytě trávit minimum času. Vždycky se ale s někým domluvíme, že se přijde podívat, co se stalo, ale bez omluvy pak nikdo nedorazí. Máme tu všechny své věci a hlavně nemáme kam jít. Naše dcera má malý byt a syn má už byt plný. Opravdu nevíme, co budeme dělat," říká s obavou Gärtner.

Manželům sice byla přislíbena náprava, jenže kdy to bude? Datum neznají, a kde mají do té doby bydlet, to jim už nějak  zapomněli říct. „Mysleli jsme si, že by bylo na místě nějaké náhradní bydlení. Přestože jsme zvyklí na pořádek, čistotu a určitý standard, nechtěli bychom nic drahého a nic na delší dobu. Chceme se ale cítit v našem domově bezpečně, což teď opravdu tak není," říká starší muž, který se léčí se srdcem a měl by být spíše v klidu.

O problémech s byty v komplexu Laurinova  v ulici U Kasáren v Mladé Boleslavi, jsme vás již několikrát v Boleslavském deníku informovali. V domě, ve kterém žijí manželé Gärtnerovi se teď opravuje střecha, stropy tam totiž spadly už před několika lety na chodbě a v dalším z bytů.  Jen shodou šťastných náhod se zatím nestalo skutečné neštěstí.

Na co čeká firma, která byty rekonstruovala?  Doufejme, že ne na to, až se opravdu někomu z obyvatel zmíněných domů něco stane a v lepším případě bude zraněný? Problémy obyvatel si totiž všichni zainteresovaní přehazují, jako slušně rozpálený brambor.  Prý až na pojišťovnu, která se k problému manželů Gärtnerových postavila čelem.

Napsali jsme už v roce 2008 - "Obecně v těchto bytech chybí hydroizolace, dovnitř zatéká, jsou tam nevyhovují okna a ani sklony balkonů nejsou v pořádku. Na řadě míst padá strop a plesnivějí celé stěny."

Až ale k opravám skutečně dojde, nikdo neřeší, kam mají například manželé umístit svůj nábytek a kde mají sami bydlet. Jasné přece je, že oni si řemeslníky objednávat nemuseli. Oni si „jen" koupili byt, ve kterém chtěli a chtějí důstojně a v klidu žít. Neměli by se konečně ti, kteří jsou za chyby a stres obyvatel těchto bytů odpovědní, postavit k problému čelem?

Boleslavský deník o závažných pochybeních v těchto bytech informoval už v roce 2008. Od té doby došlo jen k dílčím opravám. V letošním roce se sice s rekonstrukcí nekvalitně provedených prací začalo, opravuje se zmíněná střecha. Spoustu oprav ale zbývá. Čeká se snad, až se někomu skutečně něco stane?