Semčice Evě Beranové je sice teprve dvanáct let, ale se svými úspěchy ve twirlingu sbírá jeden cenný kov za druhým. Kromě toho, že také o prázdninách pravidelně trénuje, chystá se i na sledování Olympijských her v Riu de Janeiru. Komu bude fandit?

Jak dlouho už se vlastně věnuješ twirlingu?
Twirlingu se věnuji čtvrtým rokem. Na své první vystoupení si pamatuji jako by to bylo dnes. Bylo to v Litvínově v lednu roku 2013 a já poprvé soutěžila v twirlingu a to ve výkonnostní třídě B a vyhrála jsem. Postoupila jsem tak do třídy A, ve které máte možnost reprezentovat ČR ve světě.

Když by tě někdo při twirlingu viděl, mohl by tě špatně označit za mažoretku. Prozraď čtenářům, jak se od sebe tyto dva sporty liší? Určitě to mnohým vrtá hlavou.
Twirling se s mažoretkami nedá vůbec porovnávat. V twirlingu se nachází gymnastické a taneční prvky doplněné o těžké variace s hůlkou. V podstatě se velmi přibližuje moderní gymnastice. Stejně tak i oblečení a boty jsou velice podobné těm, které jsou v moderní gymnastice, narozdíl od kozaček a oblečení používaných u mažoretek. Důležité je, že ačkoli se jedná o dva svazy, jsou pod jednou asociací a to SMT NBTA ČR (Svaz mažoretek NBTA České republiky) A tedy pokud jste twirlerka máte možnost se účastnit i některých soutěží spadajících pod svaz mažoretek.

Co říkáš na to, že tento druh sportu ještě není zařazený do letní olympiády?
Myslím si, že tento sport není ještě natolik známý, aby byl v seznamu sportů na olympijských hrách. Sice je velmi oblíbený hlavně v USA a Japonsku, ale bohužel to nestačí. Samozřejmě bych byla ráda, kdyby se tento sport dostal na olympiádu a doufám, že se tak jednou stane.

Na druhou stranu, určitě by sis přála, aby tam twirling našel své místo. Proč to tak podle tebe mělo být?
Jedná se o krásný a zajímavý sport, který má divákům co nabídnout a pokud má někdo rád tanec a moderní gymnastiku, tak by si určitě přišel na své.

Samozřejmě v našem rozhovoru nesmí chybět aktuální otázka, jestli budeš sledovat Olympijské hry v Riu de Janeiru? Pokud ano, máš nějakého svého favorit či favoritku? A proč budeš sledovat právě jeho?
Ano, letní olympiádu budu určitě sledovat. Moc se těším na již zmiňovanou gymnastiku, protože doufám, že gymnastky budou předvádět zajímavé cviky, které bych si mohla zařadit do vlastní choreografie. Samozřejmě také budu fandit celé české výpravě, ale žádného favorita tam nemám. Palce budu držet všem.

Trávíš také letní prázdniny trénováním, nebo si necháváš volnější režim? Pokud trénuješ, jak často a jak dlouho trénuješ?
Celé mé prázdniny jsou jenom o trénování. Trénuji každý den. Během prázdnin mám navíc několik víkendových soustředění a dvě až tři týdenní soustředění. Co se týče počtu hodin, tak na soustředění to je přibližně osm hodin denně, jinak pokud jsem doma, tak je to méně, v průměru kolem čtyř hodin denně.

Kde a jak trénuješ přes školní rok? Stále se potýkáš s problém, že v halách, které by byly vhodné, není místo?
Během školy mi s prostory v tělocvičnách hlavně pomáhá škola, do které teď chodím, tedy Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, a také moje bývalá sedmá základní škola. Další část tréninků mám v sokolovně v Dobrovici v mé základně, protože jsem členkou Kopretinky Dobrovice, nebo s Pomněnkami Kosmonosy, se kterými úzce spolupracuji. Právě tam mám také jednu ze svých trenérek Nikol Pecháčkovou.

A co když zrovna žádnou tělocvičnu neseženeš?
Tak to mám také vyřešené. V tom případě trénuji na zahradě, nebo mi stačí i prostor, který mám k dispozici v pokojíčku. Pořád se ale potýkám s tím, že není volno v tělocvičnách, které by mi vyhovovaly výškou stropu, nebo cenou pronájmu.

Jaké soutěže máš už v letošním roce za sebou a jaké tě ještě do konce roku, tedy po letních prázdninách, čekají?
Nevím zda je možné vše vyjmenovat, neboť kromě twirlingu se také účastním soutěží v rekvizitách spadajících pod mažoretkový svaz a zároveň jsem i členkou mažoretkového týmu Kopretinky Dobrovice. Tedy k dnešku mám z těch nejvýznamnějších již za sebou Mistrovství ČR v twirlingu, ME v twirlingu, Mistrovství ČR v rekvizitách a také Mistrovství ČR v mažoretkových skupinách. V říjnu mě ještě čeká ME v rekvizitách a potom hurá na další sezonu.

Přesto, že ti je teprve dvanáct, máš za sebou řadu úspěchů. Dokázala bys je vyjmenovat a říct, které ocenění patří ve tvé dosavadní kariéře k nejhodnotnějšímu a které ti dalo nejvíce zabrat?
To je pravda, získala jsem už mnoho titulů, ale tím nej nej je pro mě 5. místo na Mistrovství světa v twirlingu v roce 2015 a letošní titul nejlepšího reprezentanta v twirlingu pro rok 2016. Na tento titul jsem nesmírně pyšná. Oba dva tituly mě stály mnoho úsilí a mám z nich neskutečnou radost. Samozřejmě nesmím zapomenou ani na titul Mistra Evropy v rekvizitách v roce 2015.

Máš nějaký svůj vzor?
Vzorů mám mnoho. Důležité je, že tento sport není jen ženskou záležitostí, ale i mužskou a zde například ve dvou hůlkách je mým vzorem Martin Cyril z Francie. V sólech s jednou hůlkou třeba Seishi Inagaki z Japonska. V ženské kategorii je to Adeline Bebo z USA. Letošní rok budu mít tu čest se s nimi osobně setkat a spolupracovat s nimi na mých choreografiích.

Jaký je tvůj životní sen či sportovní cíl v rámci twirlingu?
Mým největším snem a cílem je, abych se stala mistryní světa. To bych si moc přála. Ale uvidíme, jestli se mi to podaří.