Autorem singltreku, který by se měl dotknout chráněného území v lokalitě Chlum, je Tomáš Kvasnička. Ten stojí za asi nejúspěšnějším projektem tohoto typu, Singltrekem pod Smrkem.

Už před dvěma lety tento projekt představil v Mladé Boleslavi, ovšem tehdy se opět zvedla vlna nevole především mezi ochranáři přírody.

Ti měli strach hlavně z toho, že chráněné území Chlumu je velmi náchylné k erozím, a cyklistické sjezdy by zde tudíž mohly napáchat nedozírné škody.

Přestože existuje studie, která s realizací projektu počítala už minulý rok v létě, dostal se nápad na adrenalinovou sjezdovou stezku na chvíli k ledu.

Podle informací, které má Boleslavský deník k dispozici, je ale v těchto dnech opět na pořadu dne. A ochránci přírody opět bijí na poplach. Moc přírodně cennějších lokalit než je Chlum v okolí Boleslavi nenajdete, a stavba singltreku s sebou nutně přinese kácení. Podle všeho nejen stromů, ale dotkne se i keřů ve vzdálenosti do pěti metrů od plánované stezky.

„Sliby města, jak to bude vypadat, podle všeho padly. V projektu se například píše, že na stavbu plánují přísun kameniny a štěrku. To je nepůvodní materiál, který v chráněném území nemá co dělat," obává se Milada Vrbová ze zdejší pobočky Českého svazu ochránců přírody Klenice.

Vedení Mladé Boleslavi se o projektu zatím moc šířit nechce, tisková mluvčí Hana Koišová na dotaz stručně odvětila, že vše je stále ve fázi přípravy. Hromadné nadšení ze singltreku očividně neplánují ani na mladoboleslavské radnici.