Mladí kuchaři Mike a Burák, v podání Jakuba Prachaře a Jana Dolanského, opouštějí brány vězení a vyrážejí do Janových Lázní, tedy do Benátek nad Jizerou, kde Burák zdědil hospodu. Když ji konečně objeví, čeká je šok. Místo vysněného podniku najdou jen ruinu, ve které se žádný zamýšlený plán rozhodně nedá dělat. Prvotní nápad je logický sbalit kufry a zmizet. Jejich rozhodnutí ale změní nečekané okolnosti …

Tak před třemi týdny začal nový televizní seriál FTV Prima Ohnivý kuře, který se kromě pražských ateliérů převážně natáčel v centru Benátek nad Jizerou. Štáb s kameramany, osvětlovači, režiséry, asistenty a herci je od konce loňského srpna nastěhovaný na Husově náměstí a blízkém okolí.

Konec o letních prázdninách

Přestože na jejich přítomnost včas upozorňují dopravní značky, které říkají, že sem filmaři přijedou maximálně třikrát do měsíce, ne všichni ale jejich práci a působení kvitují. Lidé, podnikatelé a lékaři si stěžují nejen na komplikace s parkováním. Filmaři by měli z centra města odejít na konci letních prázdnin.

Pro Benátky nad Jizerou je ale natáčení seriálu, které skončí během letošního roku, nejen značnou reklamou, ale také přínosem do městské pokladny. Za každý natáčecí den totiž radnice obdrží deset tisíc korun.

Vzhledem k tomu, že má město z filmování pravidelný finanční příjem, obrátila se koncem ledna na radní nájemkyně Lékárny na náměstí. Za omezování přístupu do lékárny v době natáčení požadovala po městě kompenzaci za ušlý zisk. Každý natáčecí den vyčíslila na patnáct set až dva tisíce korun. Radní její žádost sice projednali, avšak ne s pozitivním výsledkem. Sedm hlasů bylo proti.

Zastupitel si zahrál v komparzu

Zastupitel Jan Dibitanzl proti natáčení filmařů nic nemá. Naopak. Podle něj je každá propagace města dobrá, když má co ukázat. „Samozřejmě, za každou věc se musí něco obětovat a je logické, že jestli se na náměstí natáčí seriál, přináší to určitá omezení. Myslím, že zas tak hrozné to ale nebylo," konstatoval Jan Dibitanzl, který si dokonce zahrál i v komparzu seriálu Svatby v Benátkách, jenž se zde také natáčel. Jelikož je ochotník a principál sokolského divadelního spolku Kafemlejnek, seriál sledoval takřka pravidelně.

S filmaři se podle něj dalo dohodnout, což minulý rok v říjnu potvrdil i Radek Dostál, zastupitel a zároveň ředitel 1. základní školy, v níž tým k seriálu využil jídelnu.

„Naše náměstí je sice krásné, ale bohužel, je tak trochu mrtvé. Obchody tam příliš neprosperují, finanční úřad byl zrušený, a tak většinu času náměstí zeje prázdnotou," podělil se Jan Dibitanzl o svůj soukromý názor.

Upozornil také, že jiná města často platí za to, aby se v televizi vůbec objevila. Naproti tomu jsou Benátky nad Jizerou v televizi dvakrát týdně jeden a půl hodiny a ještě za to získají peníze.

Svatby v Benátkách

Jiří Haspeklo také jednoznačně kvituje propagaci města a je rád, že se Benátky filmařům líbí. Koneckonců kromě zmíněných Svateb se zde před několika lety natáčel také seriál Rodinná pouta, Prima sezona či pár dílů Ordinace v růžové zahradě. „Jelikož pracuji v Praze, tak mě natáčení nijak neomezuje," konstatoval zastupitel.

Marek Fajfr televizi nemá, z čehož jednoznačně vyplývá, že seriál zatím sledovat nemůže. Přednost dává filmům či seriálům, které jsou dostupné na internetu. Jednoznačně proti natáčení ale také nevystupuje. „Pokud vím, tak například Svatby v Benátkách vedly ke zvýšení povědomí o našem městě," sdělil. Dodal, že pokud by se v budoucnu opět objevil zájem natáčet ve městě, bude potřeba lépe specifikovat smlouvu s filmaři, především co se týče využití a omezování pohybu občanů ve veřejných prostorech. To mimo jiné vyplynulo i v diskusi zastupitelů.

Seriál Ohnivý kuře můžete sledovat vždy v pondělí a ve středu v hlavním vysílacím čase, tedy ve 20.15 hodin. Kromě zmíněného Jana Dolanského a Jakuba Prachaře uvidíte Kristýnu Leichtovou, Petra Štěpánka, Josefa Poláška, Simonu Babčákovou, Michala Suchánka, Lenku Krobotovou, Lindu Rybovou a další české herce.