Tradice praví, že o filipojakubské noci, tedy mezi posledním dubnem a prvním květnem, nabývají zlé a nečisté mocnosti na síle, než je jejich vláda nadcházejícím jarním měsícem definitivně zlomena. Z mnoha zvyků a rituálů, které měly lidi v daný čas ochránit, se do dnešních dnů dochovala tradice pálení čarodějnic.

Ohně, které večer 30. dubna prosvěcují tmu po celé zemi, lákají k shromažďování a zábavě, při nezodpovědném pálení se ale hrozí rozšířit i mimo prostor, který jim byl původně určen. Letošní nadprůměrně teplý a suchý duben může riziko požárů ještě zvýšit. Ředitel Územního odboru hasičské záchranné služby v Mladé Boleslavi Jan Hadrbolec proto při té příležitosti radí, jak hrozbu požárů minimalizovat.

"V první řadě by se při pálení čarodějnic nemělo k hoření dopomáhat nejrůznějšími tekutými hořlavinami jako je líh, benzín či nafta. Pokud se totiž jejich výpary příliš naakumulují v některých místech hranice, může pak oheň prudce vyšlehnout a rozšířit se, nemluvě o riziku pro ty, kdo stojí přímo vedle," vysvětluje Hadrbolec. "Je také dobré mít na místě po ruce hasicí prostředky k zabránění šíření ohňů. Naštěstí u většiny ohňů také dohlížejí místní sbory dobrovolných hasičů," říká Jan Hadrbolec.

Každé pálení čarodějnic by mělo být zodpovědnou osobou také u hasičů předem nahlášeno a zaevidováno. Uvést by se měl čas i místo pálení, jakož i způsob protipožárních opatření.

Ačkoliv čas od času hasiči 30. dubna k požárům vyjíždět musí, drtivá většina čarodějnických vater shoří zcela bezpečně. "Vloni jsme sice měli, jako každoročně na čarodějnice, zvýšený počet výjezdů, většinou se ale nakonec ukáže, že jde o plané poplachy nebo drobná vzplanutí, s nimiž si lidé zpravidla dovedou poradit i bez nás. Žádný velký požár si poslední dobou nevybavuji," říká Jan Hardbolec. "Na čarodějnice jsme samozřejmě připraveni vyjíždět jako kdykoliv jindy, nicméně nějakou extrémní pohotovost oproti normálu ale v daný den nemáme," uzavírá Hadrbolec.

Oproti tomu policie se na pálení čarodějnic, u leckterých lidí spojeného s alkoholovým opojením, připravuje, ačkoliv o bití na poplach se mluvit nedá. "V Boleslavi budeme v daný den posilovat běžný výkon služby," říká mladoboleslavská mluvčí Policie České republiky Lucie Nováková. "Pálení čarodějnic tradičně představuje mírně rizikovou akci, nicméně v loňském roce jsme ani my v souvislosti s tím nemuseli řešit nic závažného. Pouze Městská policie evidovala při té příležitosti pár přestupků."

Jediným trvalejším problémem tak zůstává "ekologické smýšlení" některých lidí, kteří se při této příležitosti žehem zbavují nejrůznějšího odpadu, který do připravených hranic leckdy tajně, nebo i otevřeně nastrkávají.

"Největší problém pálení čarodějnic je ten, že lidé se tímto způsobem často zbavují věcí, které do ohně vůbec nepatří. Pálení například pneumatik či nejrůznějších plastových předmětů znamená i velký dopad na životní prostředí, navíc tím dochází k porušení zákona," tlumočí slova boleslavského Odboru životního prostředí tisková mluvčí města Šárka Charousková.

Kam můžete dnes například vyrazit na čarodějnice
Mladá Boleslav – Rej na Krásné louce od 14 hodin
Bělá pod Bezdězem – Na fotbalovém stadionu od 18 hodin
Mnichovo Hradiště – Hřiště u základní školy Studentská od 18 hodin
Kosmonosy – Louka pod kosmonoským zámkem od 17 hodin zdarma, nebo od 17 hodin na fotbalovém hřišti – nutno koupit vstupenku
Příšovice – Fotbalové hřiště od 18 hodin
Boseň – Na Ohradě od 19 hodin