Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadků je moc, Kosmonosy hledají místo pro skládku

Kosmonosy -Chybí kontrola ukládání odpadu. Toho mnozí nepoctivci zneužívají.

16.12.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Karel Rozehnal

Kam s ním? Nerudovskou otázku si kladou obyvatelé Kosmonos již dlouho - ukládání odpadu v tomto městě je totiž dlouhodobým problémem.

Sběrné místo vybudované za hřbitovní zdi je sice umístěno tak, aby bylo dostupné po veřejných komunikacích, aby bylo vyhovující pro odvoz naplněných kontejnerů a také aby co nejméně obtěžovalo okolní prostředí; bohužel neukázněnost mnohých občanů vede k dalším pochybnostem o optimální funkčnosti tohoto zařízení. Někteří lidé svůj odpad nechávají před dřevěnou ohradou nebo přehazují přes zamčená vrata, odkládají tam smetí, které na toto místo nepatří, a to včetně odpadu nebezpečného. Navíc zde odpad odkládají i lidé a stále častěji i firmy bez bydliště a sídla v Kosmonosích.

Jen těžko lze proto odhadnout, kolik načerno pořízených duplikátů klíčů, zapůjčených na správním odboru, již mezi lidmi koluje. Šokující byl výsledek analýzy, kterou provedla kosmonoská radnice – a sice rozdíl mezi množstvím odpadu nahlášeného občany při výpůjčkách klíče a množstvím odpadu skutečně odvezeného!

Tak platí město firmě Compag za odvoz odpadu několikanásobně více peněz, než by dle evidovaného množství platit mělo. Příčinou je bezesporu chybějící kontrola ukládání odpadu přímo na místě. Bohužel kamerový hlídací systém byl nedlouho po jeho instalaci vandaly (nebo záměrně) zničen.

Jak z toho ven? Z výše uvedených důvodů jasně vyplývá, že situaci je třeba urychleně řešit. Město Kosmonosy nyní pracuje s následujícími variantami řešení tohoto dlouhodobého problému, do jehož řešení chtějí zapojit širokou veřejnost tak, aby se našlo nejuspokojivější východisko: občané budou mít možnost odkládat objemný, biologický i nebezpečný odpad do sběrného dvora v Mladé Boleslavi (vedle ZŠ Pastelka) - zdarma, po předložení občanského průkazu - až do určené hmotnosti a ve stanovených dnech.

Dalším nápadem je zbudování vlastního sběrného dvora v katastru města Kosmonosy. Tento by byl standardně obsluhován, čímž by byla zajištěna přesná evidence uloženého odpadu a jeho správné roztřídění, byl by udržován pořádek a bezpečnost. Je nabíledni, že v případě, že se veřejnost a vedení města přikloní k této variantě, bude se muset nejprve vytipovat lokalita, která by nejlépe odpovídala potřebám funkčního sběrného dvora a zároveň tato lokalita nesnižovala kvalitu životního prostředí.

Nabízí se i možnost, že dosavadní sběrné místo za hřbitovem zůstane i nadále, ovšem za předpokladu změny režimu provozu. V reálu tato varianta znamená opět vypůjčování klíčů a nahlášení množství a druhu uloženého odpadu na správním odboru. Zároveň by byly prováděny namátkové kontroly v režii města.

Vedení města Kosmonosy a jeho správní odbor se proto obracejí na občany s prosbou o pomoc. Svůj názor může lid sdělit telefonicky (326 719 068), písemně nebo osobně návštěvou úřadu.

Autor: Ondřej Bukáček

16.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chomutov - Mladá Boleslav
15

Piráti padli s Mladou Boleslaví na samostatné nájezdy

Voliči se letos premiérově vydali volit do unikátních prostor Muzea Metoděje Vlacha.
145

Zájem o volby: účast je zatím slušná

OBRAZEM: Parlamentní volby v Mladé Boleslavi

Mladá Boleslav - Dům kultury Mladá Boleslav byl v pátek 20. října 2017 poměrně obležen. V 15 hodin přišel s manželkou volit i šéf Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

Střední Čechy – Jednání za zavřenými dveřmi bylo delší, než se původně očekávalo – a jeho výsledkem se nestalo rázné bouchnutí do stolu, čemuž mohla nasvědčovat silná slova zaznívající na sklonku minulého týdne i ještě tento čtvrtek. Tak se vyvinula páteční schůzka představitelů krizí zachvácené koalice vládnoucí Středočeskému kraji – zástupců ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Účastníci se shodli, že se u jednacího stolu setkají opět za týden – příští pátek.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Ptali jste se Pavla Petra

Sportovní rozhlasový novinář byl hostem on-line rozhovoru v pátek od 10 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení