Pan Pavel z Mladé Boleslavi, který pracuje v centrále významného telefonního operátora v Praze na Žižkově, s obavami vzhlíží ke čtvrtku. Na tento den totiž odboráři přesunuli stávku, která má způsobit problémy hlavně v dopravě.

Se stávkou souhlasí, ne však s blokádou

„Jezdím denně autobusem z Mladé Boleslavi a v Praze přesedám na městskou dopravu. Obvykle mi cesta trvá hodinu a půl, teď ale nevím, zda se z okraje Prahy dostanu až do práce,“ říká třicetiletý inženýr v oblasti informačních technologií, který vlastní auto nemá.

Překvapivě však s akcí odborářů souhlasí. „Nesouhlasím s růstem daní, zvyšováním poplatků ve zdravotnictví, ani s průběžným pilířem v penzijním systému. Přečetl jsem si totiž v novinách, že i když tím zaměstnanci zaplatí velké peníze navíc, státní pokladna bude ještě víc v minusu, vláda tím ještě miliardy korun prodělá. To považuji za naprosto nesmyslný krok, absolutní chybu vlády,“ říká jindy pravicový volič, který však není nadšený ze způsobu provedení stávky. „Blokovat dopravu není správné, zaměstnavatele nebude zajímat, proč nepřijdu do práce včas,“ podotkl Pavel.

Odboráři stávku po předběžném opatření soudu přesouvají na čtvrtek. Zastavit by se měla městská doprava v některých městech a na železnici v celé zemi, jak se plánovalo. Předáci navíc stávku prodloužili na 24. Blokád v metropoli a na silnicích bude zřejmě víc. Vláda ale před blokováním silnic varuje, policie bude chtít zajistit průjezdnost komunikací. Šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík řekl, že dopravní odboráři požádají další odborové svazy i veřejnost o masivnější podporu své čtvrteční stávky.

Boleslav zůstává v klidu

Přímo v Mladé Boleslavi stávka dopravu nijak neochromí. Podle Jana Holuba z Dopravního podniku Mladá Boleslav pojedou městské autobusy v týdnu podle standardních jízdních řádů. Stejně se vyjádřil dopravní ředitel Transcentra Daniel Kučera: „Jedinou obavu máme z blokády příjezdových komunikací do Prahy,“ říká Kučera s tím, že firma se bude snažit zajistit všechny spoje.

Obavy nemá ani automobilka Škoda. „Nepředpokládáme žádné větší komplikace vzhledem k nastavení systému a intervalů expedice vozů po železnici,“ konstatoval mluvčí firmy Rudolf Dreithaler. Není však jasné, co by firma dělala, kdyby do podniku nedorazilo kvůli stávce větší množství zaměstnanců. Podle firmy je to nepravděpodobné.