„Nevím, jestli jsou strážníci pořád na služebně, ale často před ní mají své vozidlo," soudí seniorka, která by ocenila, kdyby hlídky častěji vycházely do ulic. „Minimálně v pátek a v sobotu, kdy má mládež volno a v nočních hodinách dělá v ulicích nepořádek a řev," popsala.

Na druhou stranu oceňuje, že radnice dnes, kdy prim hraje všeobecné šetření, městskou policii drží. Jen je podle ní potřeba najít kompromis, který bude vyhovovat z hlediska finančních nákladů městu a z hlediska činnosti nespokojeným obyvatelům.

Toho si je vědom i starosta Ondřej Lochman, který nesedí se založenýma rukama a situaci se rozhodl řešit.

Ve hře jsou tři varianty osudu deseti strážníků, kteří nyní slouží nepřetržitě. Na přetřes přišlo nejen jejich zrušení a nahrazení bezpečnostní službou, ale také omezení služeb či ponechání stávajícího stavu.

„Určitě se kloním k názoru městskou policii ve městě nerušit. Chci jít cestou zlepšení kvality, případně omezení služby. To se ale musí ukázat až po doporučení dopravní komise," sdělil starosta.

Závazná koncepce

Vytvoří proto závaznou koncepci, kde bude přesně uvedené, co mají strážníci na práci. Základ dokumentu již dala bývalá projektová manažerka Lena Mlejnková, která o činnosti městské policie sepsala patnáct stránek. Vycházela ze zkušenosti, kdy v Semilech jako tehdejší místostarostka se strážníky komunikovala.

„Jako první jsme přistoupili k tomu, aby pětasedmdesát procent času trávili v ulicích. Zbytek pak mají na administraci či monitorování kamer," nastínil starosta fungování služby, na níž ze 130 milionového rozpočtu padne 5,3 milionů. Dále budou komunikovat přes Facebook Mnichova Hradiště, sledovat nelegální vylepování plakátů či evidovat závady na městském majetku a hlásit je přes chytrý telefon radnici.

Ondřej Lochman připustil, že do jejich kompetencí připadne i preventivní měření rychlosti na rizikových úsecích. To znamená na místech, kde je zvýšený pohyb chodců. Přesnější ale být v tuto chvíli nechtěl. Konkrétní místa musí nejdříve schválit komise pro dopravu a bezpečnost.

Situaci kolem městské policie budou radní probírat osmého června. Následně zastupitelům předloží zprávu o tom, zda skutečně dochází ke zkvalitnění práce. Mimo jiné se očekává bouřlivá debata nad otázkou omezení služby. Radnice se totiž domnívá, že na osmi a půl tisícové město má Mnichovo Hradiště v porovnání s ostatními na ní největší výdaje. „Pokud by k tomuto kroku došlo, rozebrali bychom ho pochopitelně se zastupiteli na jednání během září," konstatoval starosta.

Citlivé téma

Jak nastavit pravidla kolem městské policie si láme hlavu i opoziční zastupitel Václav Kraus z ANO 2011. „Je to hodně citlivé téma. Strážníci se snaží odvádět dobrou práci, ne všichni obyvatelé ji ale vidí globálně," řekl. Připustil, že bezpečnost ve městě není ideální, a proto by bylo dobré najít se strážníky společnou řeč. „Ještě ale není nic definitivní. Kompletní ještě není ani budoucí koncept," dodal zastupitel.

Miroslav Smutný ze sdružení nezávislých, který hájí také barvy opozice, by se nebál ani rozšíření. „Pokud by to bylo účelové, například by si práci rozdělili na rajóny, mohli by k hlídce přibýt ještě tak tři strážníci. Na starosti by mohli mít konkrétní oblast, kterou by znali do detailu a místní by k nim měli důvěru," navrhl zastupitel, který se také staví proti rušení. Podle něj by bylo dobré posílit službu i třeba početně o víkendových večerních hodinách.