Kdo se chce nechat oočkovat, zjišťují právě v domově Modrý kámen v Mnichově Hradišti. Ředitel Petr Novák potvrdil, že mezi personálem zatím moc zájemců není. „Není to nějak vyhrocené. Většina o očkování ale spíše nestojí, protože nikdo neví, co to vlastně bude, jde o novou záležitost,“ předeslal Novák.

Nesetkal se prý s tím, že by někdo z personálu vakcínu proti koronavirovému onemocnění zcela zarytě odmítal. Lidé jsou ale prý v dané fázi, kdy je postup očkování v začátcích a podle Novákových slov není zcela dotažený, spíše opatrní. Jaký bude zájem mezi klienty, zatím není jasné, neboť domov ještě nemohl oslovit všechny.

Naopak v domově U Anežky zájem je a velmi vysoký. O očkování stojí v obou střediscích, tedy jak v Luštěnicích, tak v Benátkách nad Jizerou, převážná většina tamních zaměstnanců. „Jen asi pět až šest procent zaměstnanců nemá zájem, to je asi patnáct lidí,“ řekl tamní ředitel Aleš Vychodil.

A oočkovat by se zřejmě chtěli nechat i klienti. „Začínáme jejich zájem pomaličku zjišťovat. Zatím to vypadá, že bude,“ doplnil ředitel.

Svou roli v rozdílném pohledu na věc mohou hrát i zkušenosti. Zatímco v Modrém kameni se nákaza týkala spíše jednotlivců, v Luštěnicích i v Benátkách byla situace – a to především na podzim – závažnější.

Jak naložit s očkováním řeší i další domov seniorů – Městské centrum komplexní péče Benátky nad Jizerou. „Vytvořili jsme soupis zaměstnanců ohledně jejich zájmu,“ potvrdila tamní ředitelka Monika Megličová s tím, že o aplikaci vakcíny by mělo zájem asi 60 procent kolegů. Jak to bude mezi klienty, zatím neví. Někteří se ale prý již vyjádřili, že o něj nestojí. „Nechceme předbíhat, jelikož kampaň ohledně očkování začala teprve nedávno,“ dodala Megličová.

Také zde byl koronavirus velmi rozšířený. Onemocněla jím převážná část obyvatel i zaměstnanců. Většinou naštěstí měli lehčí průběh.