VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Mnichova Hradiště bojují s hlukem z Kofoly

Mnichovo Hradiště /FOTOGALERIE/ – Už pět let si lidé z okolí firmy Kofola stěžují na to, že noční provoz překračuje hlukové limity. Místní se nemohou vyspat a řada z nich navíc trpí dalšími zdravotními problémy. Kromě toho, nadměrný hluk způsobují i kamiony zajíždějící do firmy, které navíc ničí Černou silnici.

3.8.2017
SDÍLEJ:

Kofola představila řešení nadměrného hluku, který trápí okolní obyvatele. Situace by měla být vyřešena nejdéle do dubna příštího rokuFoto: Deník / Franzkiová Pavla

Místním už ale došla trpělivost a chystají žalobu. „Skupinka z nás má připravenou žalobu kvůli poškozování zdraví. Někteří mají problémy se sluchem, jiní trpí nespavostí a depresemi. Já se dokonce musel z ložnice přestěhovat do obývacího pokoje, abych se alespoň trochu vyspal,“ popisuje situaci Vladimír Mikeš s tím, že po poslední schůzce s vedením společnosti podání žaloby pravděpodobně odloží. Ta se uskutečnila v úterý a Kofola zde obyvatele seznámila s kroky, které povedou k definitivnímu řešení problémů s nadměrným hlukem.

Kofola musí postupovat rychle, jelikož jí jinak reálně hrozí, že bude muset pozastavit noční provoz dvou chladících zařízení. „Hygiena vydala nařízení pozastavení výkonu dvou chladících zařízení v noční době, kdy jsou výrazně překročeny limity hluku. Proti tomuto zákazu se ale vedení odvolalo a momentálně tak probíhá přezkumné řízení,“ upřesnila vedoucí mladoboleslavského oddělení hygieny obecné a komunální Eva Jouklová.

Ředitel mnichovohradišťského závodu Karel Teichmann na úterní schůzce sdělil občanům i to, že společnost chce do konce tohoto týdne podat na hygienickou stanici žádost o časově omezené povolení na nadměrné užívání hluku, což by přezkumné řízení zastavilo. „Pokud předložená žádost bude obsahovat náležitosti dané zákonem, bude společnosti povolení vydáno,“ objasnila Jouklová.

A právě to, co se bude dít nyní a kdy bude sjednána definitivní náprava, bylo oznámeno i místním na úterní schůzce. „Díky měření hluku v posledních měsících se nám podařilo zjistit dominantní zdroje hluku, což jsou dvě chladící věže a trafostanice. Věže budou přesunuty do zadní části objektu, která je odvrácená od obytné zástavby v Nezvalově ulici,“ sdělil Teichmann a dodal, že u trafostanice budou vybudována speciální akustická vrata. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem náročné stavební úpravy, místní musí ještě do dubna zatnout zuby. „Do konce tohoto roku bychom rádi měli připravenou veškerou projektovou dokumentaci, získaná veškerá povolení a vše připraveno tak, abychom v únoru mohli přemístit první věž. Jakmile bude uvedena do provozu, přestěhujeme i druhou,“ upřesnil Teichmann s tím, že nelze přesunou obě věže najednou, a to proto, že by to znamenalo zcela zastavit výrobu. „Jsme si vědomi toho, že se záležitost táhne  dlouhé roky a že už dotčeným dochází trpělivost, nicméně bychom chtěli poprosit o trpělivost,“ dodal Teichmann.Obyvatelé dotčené bytové zóny, ale slibům dvakrát nevěří a upozorňují i na to, že hluk nezpůsobují jen stroje, ale také kamiony mířící do Kofoly a dokonce i samotní zaměstnanci. Irena Pešáková bydlí v domě hned naproti výrobního závodu a ze situace je už vyčerpaná. „Je to opakovaný problém. Občas mám u sebe i malé děti, ani ty nemohou spát. Vzbudí je to a pak třeba pláčou celou noc,“ posteskla si žena, která dům koupila před deseti lety. „Zpočátku byl klid, situace se zhoršila až v posledních letech,“ konstatuje a obyvatelka dalšího domu v Nezvalově ulici její slova jen potvrzuje. „Je to už opravdu nesnesitelné. Nevěřím, že tu dojde ke zklidnění noční dopravy, kdy tu řidiči troubí a mnohdy slyšíte i pískot gum, když se rozjíždí do kopce,“ říká a dodává, že posledních pár dní to byla úplná katastrofa.

I v tomto případě slibuje společnost nápravu. „Už jsme spustili zkušební provoz tak zvané truck areny, kde budou kamiony čekat na odbavení. To znamená, že na Černé silnici budou parkovat maximálně tři a do firmy budou najíždět postupně. V budoucnu bychom také rádi vybudovali nájezd z druhé strany, tedy z hlavní silnice, takže by náklaďáky přes Černou silnici nejezdily vůbec. Ale to je bohužel na dlouhou dobu, jelikož pozemky vlastní pozemkový úřad a zatím jsme se nebyli schopni dohodnout na podmínkách odkupu,“ vysvětluje Karel Teichmann.

Starosta města Ondřej Lochman jeho slova potvrzuje. „Ano, ta jednání jsou velmi komplikovaná, ale pokud budeme moci jakkoliv Kofole pomoci, uděláme to. I město si přeje, aby se situace uklidnila. Doufám, že řešení, které vedení navrhlo, bude definitivní. Zároveň jsme se s Kofolou dohodli, že na Černou silnici budou od září umístěny značky zákazu zastavení,“ upřesnil starosta.

Irena Pešánová
Problémy s hlukem se v Kofole stále opakují, kvůli čemuž se pořádně ani nevyspíme. Nejhorší je, že ho nezpůsobují jen stroje, ale i kamiony nebo samotní zaměstnanci společnosti, a to hlavně ti, kteří se o půl šesté ráno dostaví na ranní směnu, pustí si rádio a venku si zapálí cigaretu, u čehož se velmi hlasitě baví. No a ve tři ráno vás pro změnu obtěžují houkající kamiony.

Vladimír Mikeš
Situace je stejná už pět let. Máme toho plné zuby. Jsem ale rád, že se věci konečně pohnuly, i když jsem tak trochu skeptický. Já dokonce někdy spím v obývacím pokoji, jelikož v ložnici je to kvůli hluku z firmy téměř nemožné. Už jsme s pár lidmi dokonce připravili žalobu kvůli poškození zdraví. Tu teď ale pravděpodobně odložíme a počkáme, jak se situace vyvine.

Aleš Jirásek
Hluk v noci překračuje až o pět set procent povolené limity, je to vážně neúnosné. Vítáme ale nápad na přestěhování chladících věží, zároveň se ale obáváme, že tímto nebude problém zcela vyřešen, a to z důvodu, že velkou část hluku způsobují kamiony zajíždějící do firmy. Chtěli bychom dosáhnout toho, aby sem měly úplný zákaz vjezdu, a to v nočních hodinách mezi 22 a 6 hodinou ranní. Když už ne v týdnu, tak alespoň o víkendu. Přes léto je situace vůbec špatná, když spíte při otevřených oknech. Ložnici nemůžete mít na straně závodu, jelikož to se pak vůbec nevyspíte.

Autor: Pavla Franzkiová

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 29 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Technik / asistent - zpracování požadavků na objednání kooperace pro výrobu lis.nářadí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 29000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 733 550 169, e-mail: zivotopis@engitec-office.cz, , Administrativní činnost-zpracování požadavků kooperace na výrobu lis.nářadí. , Místo činnosti MB. , Prováděná činnost: Zpracování objednacích návrhů pro objednání kooperace, analýza dodavatelů, administrativní podpora, zadávání dat do systémů SAP, EBP, systémů nářaďovny (PPS), sledování zakázek, komunikace s odborným útvarem a se zákazníkem. , Požadavek: technické vzdělání SPŠ nebo TU v oblasti strojírenství, obecná strojírenská výroba nebo lisovací nástroje. Vhodné i pro absolventy SPŠ či TU (Bc., Ing.), dále středních škol se zaměřením na technickou či provozní administrativu podniku. , Znalosti: práce s MS Office, práce s elektronickou poštou (MS Outlook), znalost syst. SAP a EBP výhodou, jazykové znalosti NJ či AJ na úrovni B2. Praxe v obdobné činnosti výhodou. Komunikativnost, organizační schopnosti, časová flexibilita, odpovědnost, důslednost, pečlivost, schopnost samostatné práce. , Nástupní mzda od 29.000,- Kč do 40.000 dle stupně vzdělání a praxe. , Životopis s kontaktními údaji zašlete na náš e-mail zivotopis@engitec-office.cz. Schůzku je nutné sjednat telefonicky předem., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, stravování v závodní jídelně.. Pracoviště: Engitec office s.r.o. škoda auto, tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Petr Siegel, +420 733 550 169.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 17 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční na ubytovně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Havlíčkova č.p. 885, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 608 916 505, e-mail: szabo@bytymb.cz, , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Hledáme spolehlivou, komunikativní osobu, pracovní doba pouze ranní směna., Jedná se o práci recepční na ubytovně s lehkou administrativou.. Pracoviště: Byty mladá boleslav s.r.o., Havlíčkova, č.p. 885, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Blanka Szabó, +420 608 916 505.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 14 000 Kč

Sanitáři Sanitáři. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Na Celně č.p. 885, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 326 375 458, e-mail: pam@drpirek.cz nebo osobně, , Nutný sanitářský kurz, 12-ti hodinové směny, dlouhý a krátký týden včetně sobot a nedělí.. Pracoviště: Klinika dr. pírka s.r.o., Na Celně, č.p. 885, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Helena Benešová, +420 326 375 458.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 25 000 Kč

Chemičtí technici kontroly kvality, laboranti a pracovníci v příbuzných oborech Chemici laboranti. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 869, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 733 550 169, e-mail: zivotopis@engitec-office.cz, , Chemik-laborant pro analytickou a fyzikální laboratoř. , Náplň: kontrola používaných materiálů průmyslové lakovny, posuzování kvality provedeného laku, kontrola připravenosti výrobního zařízení a nasazení opatření k odstranění nedostatků. Vícesměnný provoz. , Požadavky: středoškolského nebo vysokoškolské vzdělání (Bc., Mgr., Ing.): absolvent SPŠ nebo VŠ chemického směru. Praxe výhodou. Vhodné i pro absolventy. , Požadujeme: samostatnost, odpovědnost, komunikativnost, pečlivost, důslednost, znalost práce na PC a programů kanc.sady MS Office (World, Excell). Zkušenosti s chemickými provozy nebo s lakovacími procesy a technologiemi výhodou, není podmínkou. Časová flexibilita podmínkou. Nástup dle dohody. , Nástupní mzda dle stupně vzdělání ÚSO, stupně ukončeného VŠ studia a případné praxe od 25.000,- Kč do 35.000. , Zájemce žádáme o zaslání strukturovaného životopisu na e-mail zivotopis@engitec-office.cz. Schůzku je nutné sjednat telefonicky předem., , Zaměstnanecké výhody: Stravenky, stravování v závodním zařízení.. Pracoviště: Engitec office s.r.o. škoda auto, tř. Václava Klementa, č.p. 869, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Petr Siegel, +420 733 550 169.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
AKTUALIZOVÁNO
10

V politické kauze bylo rozhodnuto předem, naznačuje Rathova obhajoba

Ilustrační foto

Středočechů výrazně přibylo, hlavně díky stěhování

Vlak plný hraček nově zaveze výletníky i za včelami

Střední Čechy – Výletní vlak Cyklohráček dobře znají z atraktivní trasy z Prahy přes Okoř do Slaného hlavně rodiny s dětmi a milovníci vyjížděk na kolech. Od soboty se stane skutečností jeho již pátá sezona. Ve středu na to společně upozornili zástupci středočeského hejtmanství, Českých drah i organizátorů veřejné dopravy: krajské IDSK a pražského Ropidu. 

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Posledními semifinalisty florbalové Superligy jsou Vítkovice a Sparta

Praha – Ve florbalové Superlize skončily čtvrtfinálové boje, které nabídly divákům dramatické okamžiky. Hladce postoupila Mladá Boleslav, která smetla Pardubice. O něco vyrovnanější bylo klání mezi Chodovem a Otrokovicemi, favorit však nezaváhal. Pořádné drama nabídla série mezi Vítkovicemi a Tatranem, stejně tak vyrovnané bylo pražské derby, ve kterém byla nakonec šťastnější Sparta na úkor Bohemians. Semifinálové boje začínají příští víkend.

OBRAZEM: Sokolské šibřinky zpestřil dětský karneval

Mladá Boleslav – Tělovýchovná jednota Sokol Mladá Boleslav pořádala v neděli 18. března svůj tradiční dětský karneval v rámci sokolských šibřinek. Od patnácti hodin se bezmála osmdesátka dětí pustila do plnění úkolů a získávání razítek na osmi stanovištích. Za každý splněný úkol poté následovala zasloužená odměna. V rámci odpoledne vystoupil také DJ Marcel Wolf a k vidění bylo i oblíbené vystoupení Agility s pejskem Elinkou. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT