Scény jako z politického thrilleru zažili v letošním roce obyvatelé obce Obruby na Mladoboleslavsku, kde se o víkendu konaly náhradní volby do zastupitelstva. Boleslavský deník jako jediný zjistil podrobnosti k celému případu.

Vše odstartoval údajný útok na exstarostku Obrub Věru Kůnovou letos na jaře, když ji maskovaný muž poblíž hřbitova shodil z kola a zmlátil dřevěným klackem. Starostka tehdy uvedla, že je na ni činěn nátlak částí obyvatel obce, kteří ji údajně obtěžují a chtějí zasahovat do hospodaření obce. Policie tehdy případ odložila. Dnes bývalá starostka s médii nekomunikuje, podle místních odjela do lázní.

Policisté přesto v obci dál vyšetřují. „Pokud vím, existuje podezření na špatné hospodaření obce. Byla proto podána dvě trestní oznámení a vše vyšetřuje policie,“ řekl Boleslavskému deníku starosta Obrub Miroslav Dufek.

Podle něho se v obci stalo několik dramatických situací. Policisté po podání trestního oznámení zabavili v obci část podkladů účetnictví a odvezli si je ke zkoumání. „Bohužel, policisté odvezli jen starou část účetnictví, kterou jim dala starostka. To nejdůležitější měla doma a část byla uzamčená v trezoru na úřadě,“ řekl Dufek.

Lidé proto ještě ten večer vnikli do trezoru a důležité doklady zabavili. Následně je předali policistům. „Případem se zabýváme podklady byly předány do Prahy,“ uvedl policejní mluvčí Ladislav Mareš.

Podle všeho existuje podezření ze zneužití pravomocí veřejného činitele. „Pokud vím, tak starostka vypisovala peníze na takzvané černé duše. Například já jsem měl dostat jistou sumu za práce na zeleni. Našel jsem podepsanou smlouvu, ale žádné peníze jsem nedostal,“ řekl Dufek a podobně hovoří i další námi oslovení obyvatelé obce.

„Potvrdilo se, že nám paní starostka rozkrádala obec, o tom už víceméně není pochyb. Akorát my jsme očekávali, že nám ji rozkrádá v řádech desetitisíců a v tom jsme se pekelně mýlili. Dnes už víme, že se jedná o miliony,“ řekl Boleslavskému deníku další místní obyvatel a podnikatel Martin Kopal.