Prezentované příběhy vypráví rodilí Středočeši či lidé, kteří v regionu prožili rozhodující okamžiky života. Všichni aktéři vzpomínají na hrůzy druhé světové války, nacismu a holokaustu, na protinacistický odboj a lidskou statečnost. Vybavují si příběhy posledních válečných bojů a slepé poválečné odplaty či vzpomínky na život za železnou oponou, komunistické pracovní tábory a sovětskou okupaci v roce 1968.

Mladou Boleslav zastupují životní historie Jany Kuncířové a Emila Přádného. Jana Kuncířová se zúčastnila i slavnostního zahájení výstavy, kde zavzpomínala na hrůzné válečné události, které prožila jako dítě. Její otec byl za války vězněn v německých věznicích a poslední válečná léta prožil v koncentračním táboře v Dachau. Malá Jana se s matkou během války přestěhovala do Mladé Boleslavi, kde 9. května 1945 zažila ničivé bombardování města letadly Rudé armády.

„Vyprávění pamětníků historických událostí je pro děti a mládež mnohem živější, autentičtější a srozumitelnější, dokáží si díky tomu za daty z učebnic představit konkrétního člověka a jeho příběh. Doufám, že si na tuhle výstavu najde cestu co nejvíce lidí," řekl náměstek primátora Daniel Marek.