Stejně jako každý rok, také letos se v jednu hodinu scházejí na místním hřišti k prezentaci malí i velcí závodníci. Někteří se chlubí podomácku vyrobeným drakem, jiní sázejí na kupované. Všichni však přicházejí se stejným cílem. Společně se pobavit a užít si jeden z posledních relativně teplých dní. Prezentaci závodníků mají na starosti hlavní organizátoři Václav Vondráček a Jana Říhová. „Drakiáda se tu letos koná už posedmé,“ upřesňuje Vondráček.

„Vítr moc nefouká,“ ozývá se při cestě na travnaté prostranství nedaleko zámku Stránov, kam se závodníci přesouvají. Nakonec se ale ukazuje, že počasí drakům přeje. Většině z nich se hravě daří vzhlédnout. Přichází čas pro práci rozhodčích. Hodnotí se výška i délka létání a samozřejmě také snaha. Menším závodníkům pomáhají rodiče, ti větší už si dokážou poradit sami. Nakonec přichází zasloužená odměna. Po velkém úsilí se děti mohou povozit na koni. Mimochodem na stříbrném a bronzovém medailistovi Velké pardubické.

Je řada na sčítání bodů a vyhlášení vítězů. Soutěží se celkem ve třech kategoriích. V první skupině, tedy mezi dětmi v letech 0 – 5 let vítězí Jiří Soukal, Míla Dutek a Tereza Bojkovská. Věkovou skupinu 9 – 18 let ovládají Petr Žák, Marek s Terezou Říhovi a Bára Žáková. Třetí kategorie patří dospělým, kde nejsnaživějšími shledává porota rodiče Hukovi, Žákovi a paní Malou. Kromě věcných cen si vítězové odnášejí i marcipánové dorty. Sladké ocenění získávají i kutilové s domácími draky.

Tím ale program nekončí. Následuje opékání buřtů a pohádkové hádanky. Na mladší publikum čeká i malý rodinný cirkus. Ten kromě žonglování a kouzel láká i na zvířata. Dětem předvádí čísla se dvěma cvičenými pejsky, kouzlo s malým ježkem, králíkem, nakonec boduje i s ochočeným medvědem mývalem.

Kristýna Žáková