Jak to vypadá, když se honí skuteční zločinci, jim nejen pověděli, ale i předvedli policisté, pro něž je právě tohle denním chlebem.

Dětský den NATO

Ukázky práce složek integrovaného záchranného systému nechyběly na počátku uplynulého víkendu v rámci Dětského dne NATO, který se uskutečnil na Letišti Hoškovice nedaleko Mnichova Hradiště. Bezmála dvě tisícovky dětí přilákaly především ukázky historických letadel z mladoboleslavského muzea, ale pozornost budily i ryze současné uniformy.

Ilustrační foto
Za urážky provázené hrozbami může soud vyměřit až dva roky vězení

Policisté ukázali nejenom svá auta nebo techniku příslušníků poříčního oddělení či dopraváků, ale došlo i na možnost leccos si vyzkoušet: včetně neprůstřelných vest, helem s balistickou ochranou – nebo i vzít do ruky skutečnou zbraň. Psovodi se svými svěřenci zase předvedli ukázku zdržení pachatele.

S velkou pozorností se setkalo také představení práce kriminalistů s přiblížením jejich postupů při zajišťování stop na místě činu, připomněla policistka Lucie Nováková. „Nejvíce se dětem líbily daktyloskopické prášky a štětečky,“ upřesnila. S tím, že mohly vidět, jak kriminalisté pracují s magnetickým práškem, s jehož pomocí si následně zviditelnily otisky vlastních prstů na listu bílého papíru.

Kolo pro život

Další příležitost k poznávání policejní práce zblízka nabídla o víkendu akce z cyklu Kolo pro život v Mladé Boleslavi. Policisty v akci bylo možné sledovat jak přímo při závodu startujícím od zákaznického centra automobilky, kdy dohlíželi na bezpečnost v silničním provozu (a to zejména při průjezdu křižovatkami), tak na Krásné louce, kde měla cyklistická akce zázemí i doprovodný program.

„Policisté představili veřejnosti svou práci a mimo jiné propagovali preventivní projekty Na kole jen s přilbou a Řídím, piju nealko pivo,“ uvedla Nováková. V obou případech také policisté oslovovali dospělé účastníky představením příležitosti stát se jejich kolegou.