Závod vlčat a světlušek o putovní totem a vlajku náčelníka, zkráceně ZVaS, je pořádán každý druhý rok. V letošním roce se konal dokonce po čtyřleté pauze, kterou způsobila pandemie covidu. Hlavním cílem závodu pro děti ve věku 8 - 11 let není nalézt nejrychlejší běžce, nejšikovnější vazače uzlů nebo nejschopnějšího vedoucího, ale vzájemné setkávání, zážitek účasti na vícedenní akci se symbolickým rámcem a možnost vyzkoušet si, jak si dovedou poradit v situacích potřebných pro život v dnešním světě.

Ústřední kolo pořádali skauti z benešovského okresu na Konopišti a v jeho okolí, tématem byla Záchranná výprava v říši fantastické čarofauny. Mladoboleslavská hlídka ve složení Barbora Zaplatílková, Adéla Jačková, Elena Tichánková, Ela Pokovičová, Adéla Klavíková, Berenika Hostinská a Adéla Šebková, která vyhrála červnové středočeské kolo, obsadila v silné konkurenci nejlepších „šestek“ ze všech krajů České republiky výborné čtvrté místo.

Na svátek svatého Václava se pak v Praze na Vltavě už od roku 1939 odehrává vodácký závod Napříč Prahou - přes tři jezy. Jeho součástí je i mistrovství republiky skautských posádek v jízdě na pramicích P550, odkud Boleslaváci tradičně vozí medaile. Výlov cenných kovů z chladné vltavské vody se konal i letos, a to ve velkém stylu.

V kategorii starších žáků zvítězila sestava Vojtěch Jaček, Matěj Vrňata, Matouš Zaplatílek a Daniel Šifta, kterou na místě kormidelníka provedl nástrahami vltavských propustí mistr Evropy v raftingu Jiří Irain. Také mezi staršími i mladšími žákyněmi se stejně jako v loňském ročníku zlatilo. Na nejvyšší stupeň vystoupily Anna Hofmanová, Simona Klotzbergová, Ella Brzobohatá a Karolína Vlková s Terezou Irain Lernerovou a kormidelnice Petra Hajzlerová s posádkou ve složení Barbora a Tereza Zaplatílkovy, Adély Jačková a Klavíková, Elena Tichánková a Berenika Hostinská.

Příjemným překvapením se stalo umístění posádky mladších žáků ve složení Vojtěch Kolovský, Eliáš Šustek, Václav Kouřil, Matěj Brzobohatý a Matěj Bořkovec, kterou dovezl kormidelník Vít Gregora na pěkné třetí místo. Úspěšný ročník doplnila ještě druhá posádka starších žákyň na čtvrté příčce a „béčko“ starších žáků na sedmém místě.