Tak se jevila situace v páteční podvečer, den před jeho startem. Jiné pořadatele by zpráva o počasí možná zneklidnila, na Sychrově ale zachovali klid, připravili trať o délce jednoho kilometru, protáhli stopy a postavili střelnici.

I pro nesportovce

Jejich optimismus se jim vyplatil, v sobotu o osmé hodině ranní odstartovala na tamním hasičském hřišti prezentace prvního závodníka. Celkem závodilo 18 mužů a šest žen.

„Závod je koncipován tak, aby jej zvládli i nesportovci a zahalečníci,“ smál se hlavní pořadatel Václav Holas, „zvláštní, odlehčenou verzi závodu jsme připravili pro ženy a dívky – výherkyně této kategorie jistě stoupne v očích mužů,“ dodává.

Tento rok byla na trati zavedena novinka v podobě dvoukolové kvalifikace s jednou střelbou v leže a s jednou ve stoje. Střelecké položky byly řešeny stejně jako na profesionálních závodech. Za nesestřelené terče závodníci jezdili trestná kolečka. Deset nejrychlejších borců poté změřilo své síly ve finále.

Nestřelíš, poběžíš!

„Trať jsme se v rámci možností, omezených počasím, snažili udělat technicky náročnější s převýšením a zatáčkami. Společně se střelnicí byla připravena s předstihem, aby si na ní závodníci stihli zatrénovat. Vzduchovku si každý musel obstarat na vlastní pěst, stejně jako karimatku na střelbu vleže,“ vysvětluje Holas.

Závod startoval na hřišti, kde stála i střelnice a pokračoval v přilehlých lukách a lese. Startovní část lemovala řada mohutně povzbuzujících diváků, jež mohli sledovat dění z krytého návrší a se svařákem v ruce. Sychrovský biatlon založila parta nadšenců, kteří sportovní nápad nosili v hlavách čtyři roky.

„Myšlenka závodu v biatlonu vznikla trochu nesportovně - u piva. S Vráťou Koškem a Honzou Hájkem jsme se tehdy dohodli, že až bude pořádná zima, bude biatlon,“ vzpomíná Holas. „Byli jsme na to čtyři, ale posléze se na Sychrově rozkřiklo, co chystáme, a našli se další lidé, kteří se pro věc nadchli a pomohli.“

Výsledky

Kategorie muži:

1. Jan Kraušner
2. Petr Šverma
3. Jan Hájek

Kategorie ženy:

1. Monika Šimonová
2. Kristýna Holasová
3. Lenka Procházková