První obchody, do nichž vyrážím, se nacházejí v obchodním centru nedaleko autobusového nádraží v Mladé Boleslavi. Jeden tamní obchod s módou je dvoupatrový. Do spodní pasáže, kde se nachází oblečení pro dospělé, se nedostanete. Přivítá vás tam pouze cedule informující možnosti objednat si zboží z webových stránek do provozovny. A nabídka speciální tašky plné oblečení. V obou případech si máte zavolat do prodejny. Po telefonu nahlásíte, zda stojíte o tašku pro ženu, muže či dítě, nebo o jiné kousky oblečení. Pro zboží se pak můžete dostavit osobně.

Chvíli přemýšlím, jestli tuto zvláštní možnost nevyužít, ale pak jdu raději do prvního patra. Pokud byste chtěli tenisky, není problém. Ty zde zakoupíte v různých velikostech, protože i teenager má už dospělou nohu. „Dospělácké“ oblečení je řádně zapáskované, ale pak přejdete do oddělení pro teenagery. Všechny stojany jsou jasně označené cedulemi, jež hlásají, že se jedná o kousky pro "puberťáky". A tam už se nakupovat dá. Jenže mně se nic nelíbí. Visí zde různé šaty, bundy, legíny nebo další oblečení na cvičení. Větší velikosti než M jsou pryč. Náhoda?

Přecházím do další prodejny s módou. I v něm je vše pro dospělé řádně zapáskováno. Nachází se zde však spousta stojanů s oblečením pro osoby do 18 let. Tento výběr je už lepší. Beru si jedno černé tričko a plná očekávání, zda se mne prodavačka optá jestli je vybraný kousek pro dítě, jdu platit. Jediná otázka, jíž se dočkám však zní: "Budete chtít tašku?" Pokračuji do obuvi. Ta je však zavřená.

Zamířím tedy ven. Procházím Boleslaví kolem obchůdků s konfekcí. Na celé řadě z nich je napsáno telefonní číslo s tím, že pokud si přejete nějaké oblečení, stačí zavolat, telefonicky si objednat a pak přijít.

Majitelka jednoho z nich, která si nepřála být jmenována, aby neměla případně potíže, říká, že jí tento model zachránil podnikání. „Kdybych se nepřizpůsobila, tak už tady nejsem. Zboží vystavuji na internetu, dámy si mohou říci, jakou chtějí velikost, a já jim pak zboží opravdu jen podám ve dveřích,“ dušovala se žena. Kdo tedy chce, ten si oblečení celkem bez problému nakoupí i pro sebe. Nejen pro potomstvo.