Ten, kdo by pečlivě prozkoumal mapu České republiky, by mohl nalézt vedle Dalešic na Mladoboleslavsku ještě další tři obce téhož jména. Přestože je dělí poměrně značné vzdálenosti, zástupci všech a jedněch z Polska se chystají příští sobotu na Mladoboleslavsko, aby oslavili 550. výročí první zmínky o těch zdejších. V rámci oslav, na které je veřejnost zvána, se bude křtít kniha o historii obce, sázet pamětní strom a vše završí taneční zábava.

Slavnostní program, který připravuje občanské sdružení Dalešja, pojmenované na památku jednoho z dávných zakladatelů vesnice, společně s bítouchovským obecním úřadem, vypukne 6. června v 16 hodin u místní knihovny. Tam bude odhalena pamětní deska připomínající majestátní výročí a zazní báseň Václava Bednáře Snění o Dalešicích, kterou přednese nejstarší obecní rodák Stanislav Veselý, jenž dnes žije v Čisté.

Následně se průvod hostí i místních přesune na Skálu, jak se říká travnatému prostranství položenému výše v obci. Reprezentanti všech českých Dalešic tam společně zasadí pamětní lípu.

„Poprvé se delegace ze všech dalších Dalešic setkaly vloni v Dalešicích u Třebíče, které tehdy slavily 450 let od povýšení na městys. Tam jsme dostali malou pamětní lípu k zasázení, takže bylo jasné, že nové přátele musíme brzy pozvat k nám," vysvětlila předsedky ně sdružení Dalešja Eva Hašlarová.
Po sázení vyslechnou přítomní projevy nejen dalešického zástupce v bítouchovském zastupitelstvu Ladislava Kiliána, ale také poslance Adolfa Beznosky, Stanislava Grospiče, senátora Jaromíra Jermáře a náměstka hejtmana Karla Horčičky.

Nejočekávanější chvílí setkání však bude moment, kdy Václav Bednář, regionální historik a bývalý ředitel mladoboleslavského gymnázia, pokřtí svou knihu Paměti obce Dalešice. Jakmile se knihy dotknou první kapky šampaňského, začne její prodej a autogramiáda.

Přestože Dalešice oslaví 550. výročí první písemné zmínky, toto sídlo je podstatně starší. Stostránková kniha Václava Bednáře poodkrývá jeho historii od nejstarších dob zahalených mlhou tajemství, kdy se ve zdejším kraji usídlili první lidé, až po současnost.

Podvečer bude patřit volné zábavě. K tanci a poslechu zahraje hudební skupina Medusa, pro děti budou připravené projížďky na koních, roztopené grily pojednou na plný výkon a své farmářské zboží budou nabízet také stánkaři. Například stánek paní Milerové nabídne jak výtvarné činnosti pro děti, tak prodej rukodělných výrobků.