Řepov na Mladoboleslavsku se možná dočká silničního obchvatu svádějícího těžké nákladní vozy mimo centrální část obce. Středočeský kraj totiž schválil smlouvu, díky níž se zavazuje obchvat vybudovat za peníze Evropské unie.

Celý plán má pouze malý háček. Obec musí pro kraj zajistit kompletní dokumentaci včetně stavebního povolení. „Je to vzájemně výhodný obchod. Obec zajistí a zaplatí přípravu, kraj zase stavbu,“ říká náměstek hejtmana Robin Povšík, který na kraji zastupuje Mladoboleslavsko. Podle něj se takto kraji podařilo uzavřít desítky dohod se středočeskými obcemi a zejména v příštím roce dojde k výraznému zlepšení stavu krajských silnic.

„Výhodou je zejména zkrácení období přípravy projektů. Obce si to více hlídají, znají se s vlastníky pozemků a umí efektivně řešit případné problémy. Kraj, jako každá velká firma nebo organizace je trošku těžkopádnější,“ připouští náměstek Povšík.

Situace v obci ležící jen pár kilometrů od Mladé Boleslavi není v oblasti dopravy ideální. Řepovem totiž projíždějí kamiony, které se jen těžko trefují do úzkých uliček a proto se i několikrát za den otáčejí u místního obchodu.

Starosta Milan Zachař se nyní nechce v této počáteční fázi projektu ke stavbě obchvatu vyjadřovat, již dříve ale uvedl, že do splnění tohoto svého pracovního snu vloží potřebné úsilí.