Zákon upravující prodejní dobu obchodů o státních svátcích platí již osm let. Někdy jsou obchody uzavřeny, jindy se na ně zákon nevztahuje. V pátek 5. července si Česká republika připomene Den slovenských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, v sobotu 6. července Den upálení mistra Jana Husa. O červencových svátcích však k uzavření prodejen nedojde. Jedná se totiž o malé státní svátky, kdy mohou mít obchody otevřeno jako v běžné dny.

„Ustanovení zakazující prodej v provozovnách s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních se o vybraných svátcích vztahuje i na prodejní a výkupní dobu zastaváren, provozoven, určených k obchodování s použitým zbožím, a zařízení, určených ke sběru a výkupu odpadů, a to bez ohledu na velikost prodejní nebo výkupní plochy,“ upozorňuje František Kotrba, mluvčí České obchodní inspekce. Během svátků, kdy mají velké obchody zavřeno, se zákon nevztahuje na obchody menší než 200 metrů čtverečních, čerpací stanice nebo lékárny.

Stále však platí, že by si měli zákazníci ověřit otevírací dobu přímo v obchodě. Je možné, že se někteří majitelé rozhodnou zavřít a dopřát svým zaměstnancům volno.

Kdy jsou obchody ze zákona uzavřeny?

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok
Velikonoční pondělí
8. května – Den vítězství
28. září – Den české státnosti
28. října – Den vzniku samostatného československého státu
25. prosince – 1. svátek vánoční
26. prosince – 2. svátek vánoční