Už jednadvacet let mohou obce z celé republiky bojovat o titul Vesnice roku. Přibližně před měsícem Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo seznam přihlášených obcí. A překvapivě, vesnice, které leží na Mladoboleslavsku byste tu hledali jen marně.

V minulých letech se do soutěže o zlatou, modrou, bílou či zelenou stuhu zapojili například v Bosni. Teď si ale dávají pauzu. „Myslím, si, že by bylo nyní dobré počkat na dobu, kdy vybudujeme něco, s čím se budeme moci úspěšně prezentovat," konstatovala starostka Hana Maudrová.

I tak by ale Boseň hodnotitelskou komisi měla čím zaujmout. Ta při „kontrolním dnu" sleduje obec ze všech stran jaký je v ní společenský život, jak pečují o krajinu, kulturní dědictví, jak rozvíjí práci s mládeží, podnikání a podobně.

„Myslím si, že lidé, kteří u nás bydlí, mají k sobě blízko, máme aktivní sportovce, dobrovolné hasiče, kteří se rovněž věnují mládeži a pořádáme i řadu společenských a kulturních klání," zhodnotila Hana Maudrová.

To Ingrid Podroužková, starostka Lipníku, už není tak pozitivní: „Obávám se, že v současné době není naše obec ničím výjimečná, abychom mohli v soutěži zaujmout," zdůvodnila, proč ani Lipník není mezi přihlášenými 251 obcemi. Jak ale dodala, o účasti uvažují. „Pokoušíme se dle plánu navýšit počet obyvatel a s tím spojenou veřejnou infrastrukturu, kulturní a společenské vyžití, opravy, rekonstrukce, revitalizace starých objektů, míst, ploch a podobně," vysvětlila starostka.

V regionu naposledy bodoval Hlavenec, který v roce 2011 získal zlatou stuhu, o dva roky později stejnou cenu obdržela i Čistá.