Zákon o podpoře sportu ukládá českým obcím mnohé povinnosti. Výstavby, rekonstrukce, provoz a udržování hřišť a sportovišť, příprava a podpora sportovních talentů a finanční podpora sportu na svém území.

Nádavkem k tomu, a k nesčetným dalším administrativním úkonům, přibyl obcím podle novely sportovního zákona ještě další závazek. Do 1. července by měly jednotlivé obce zpracovat platný plán sportovního rozvoje na svém území.

Zejména menší obce nemají ovšem o existenci podobného nařízení ani ponětí. A i tam, kde o zákonu vědí, se dosud do zpracovávání sportovních koncepcí příliš nehrnou. Jaké je tedy povědomí o novele sportovního zákona mezi menšími obcemi na Mladoboleslavsku? Ukazuje se, že nikterak valné.

"O téhle novele slyším úplně poprvé," řekl starosta Dolních Stakor Jaroslav Kopal. "Co se ale sportu týče, jsme na tom v obci velmi dobře. Můžeme se pochlubit například tenisovou ligou, ping-pongem nebo kopanou. Pokud to bude třeba prokázat úředně, budiž."

I ostatní starostové hovoří v podobném duchu. "Tohle je pro nás úplně nová informace," uvedl starosta Bezna Zdeněk Volf. "Se sportem na tom nejsme špatně, nicméně o daném zákonu ještě zjistíme více." Rovněž starostka Domousnic Kateřina Endlerová byla otázkou po novele zákona poněkud překvapena. "Nikdo nás o podobné povinnosti ještě neinformoval. O naléhavých povinnostech jsme nicméně zpravidla předem upozorňováni poštou, takže je možné, že můžeme nějakou výzvu v blízké budoucnosti očekávat," uvedla.

Starosta obce Hrdlořezy Petr Hejl rovněž potvrzuje, že na zastupitelstvu o novele nevědí. "Ale bohatou sportovní aktivitou a zázemím se každopádně pochlubit můžeme. Najdete u nás například SK areál, tenisové kurty, hřiště na nohejbal, volejbal, hokejbalový klub, nebo pingpongové stoly, to vše pravidelně udržované," vyjmenoval starosta možnosti, které obec nabízí a pokračoval. "Do budoucna chceme ještě budovat například různé prolézačky pro děti a mládež. Vykázat sportovní aktivity, pokud to po nás někdo bude chtít, pro nás tedy nebude představovat žádný problém." Podobné zákony nicméně podle starosty obcím komplikují již tak složitou situaci. "Zdá se, že se od nás očekává detailní znalost každého zákona, což zkrátka u menších obcí již tak zavalených řadou administrativy a dalších povinností není reálné uhlídat," postěžoval si Petr Hejl.

Z dotázaných starostů slyšel o novele zákona pouze Vladimír Vorel, představitel Kropáčovy Vrutice. "O novele zákona jsem něco zaslechl a podíváme se na ni blíže. Případnou strategii můžeme předložit, se sportem na tom nejsme úplně zle," vysvětlil Vorel.