Husí speciality nabízí i boleslavská restaurace Jihočeská hoštěnice. „Jsme z toho až překvapení, protože si u nás na středu zákazníci objednali dvaatřicet porcí svatomartinské husičky,“ uvedla na začátku týdne zaměstnankyně podniku Pavlína Fousková, která zároveň doufala, že se v následujícím dni ozvou ještě další zájemci o tradiční delikatesy.

„Je to vůbec největší zájem o nějaké jídlo za dobu, co máme zavřeno. Kromě husy nabízíme také kaldoun, svatomartinské víno a vdolky s povidly,“ připomněla Fousková.

Zájem potvrzují i v eMBe pivovaru. „Lidé si svatomartinské speciality objednávají do výdejního okénka, ačkoli to není stejné, jako kdyby bylo otevřeno. K huse nabízíme i naše piva,“ poznamenal Michal Antoš z eMBe pivovaru.

Restaurace, které sváteční pokrmy nabízejí, je přitom nemají k dispozici pouze dnes. Koupit se u nich dají skoro celý týden.

Také vinotéky mají v těchto dnech dostatek objednávek. „U nás si lidé objednávají dopředu prostřednictvím našeho klubu - a ve velkém, možná i více než v běžných letech,“ uvedl Jan Haleš, majitel boleslavské vinotéky Adina, kde si zákazníci objednávali dokonce i na poslední chvíli. Podnikateli volali i z velkoobchodů, že by vzali další mladé martinské víno.

Podle Haleše byl ale letos určitý nedostatek spíš na straně vinařů. „Vinaři měli problém odhadnout, kolik vína udělat. Úroda byla velká, ale nevěděli, jaké množství se bez hotelů a restaurací prodá. Ptali se mě hodně dopředu, kolik toho budu chtít. Vyráběli mnohem méně,“ vysvětlil Haleš.

Otevření svatomartinského vína připadá podle tradice na 11.11. v 11 hodin. V Adině s tím nepočítají, ale některé další vinotéky nabízejí on-line přenosy slavnostního aktu.

Jedinou, ale podstatnou komplikací pro podnikatele je předání vína zákazníkům. „Předávání musíme plánovat tak, aby se nám tu ve středu v jednom okamžiku nepotkalo velké množství lidí. Umožnili jsme tedy i odběr předem, ne až 11. listopadu. V posledních letech se stejně na toto datum nedalo hrát,“ připomněl Haleš, že i loni mohli lidé nakupovat víno v předstihu, neboť bylo Martina v pondělí a oslavy se odehrávaly většinou o předcházejícím víkendu.

Zájem o svatomartinská vína zaznamenali rovněž ve Vinotéce Ptácká, kam zákazníci psali maily a telefonovali, aby si oblíbený nápoj mohli na Martina dopřát. Největší nápor tam ale očekávají dnes.