Netradiční knihu Dopis z Jaguari v Brazílii do Kněžmosta v Čechách, založenou na dopisu Josefa Egerta, který emigroval v 19. století do Brazílie, pokřtil v kněžmostské základní škole její autor Petr Polakovič. „O velké vlně vystěhovalectví v tomto období se příliš neví. Pátrat po předcích v této oblasti je vlastně tak trochu detektivka,“ uvedl s úsměvem na křestu Polakovič. Kniha je napsaná jak v češtině, tak i v portugalštině – část nákladu totiž putuje do Brazílie.

I tady si budou moci přečíst postřehy kněžmostského rodáka, na jehož dopis se přišlo náhodou při oslavách 100. výročí Národopisné výstavy v roce 1993. „Ještě dnes si vybavuji, jak paní Jiráčková dopis přinesla. Byl velmi zajímavý, plný informací. Udělal jsem si z něj kopii a na jednom setkání krajanů jsem se seznámil s Petrem Polakovičem, který se otázkou českého vystěhovalectví do Brazílie zajímá – a nápad udělat z něj knihu byl na světě,“ uvedl historik a senátor Jaromír Jermář.

V knize se lze dozvědět, že Josef Egert přesídlil do Brazílie z ekonomických důvodů, jel za lepší budoucností. Po vyhlášení brazilského císařství v roce 1822 bylo totiž výrazně podporováno přistěhovalectví z Evropy. Noví kolonizátoři dostali za nízkou cenu půdu k obdělání, a pochvalovali si výborné výnosy.
„Mimo to, popisuje ve svém dopise i místní gurmánské speciality třeba kašásu – nápoj z cukrové třtiny smíchaný s limetkami,“ doplňuje Petr Polakovič, který sám našel v Brazílii potomky vlastních předků. Problematika historie vystěhovalectví jej zaujala natolik, že se rozhodl otevřít muzeum, které se jí bude věnovat.

„Plánuji muzeum v Ralsku. Rád bych expozici pojal multimediálně, aby se návštěvník nenudil, a mohl sledovat prolínání historie a současnosti jak na fotografiích, tak na videích nebo při prohlídce artefaktů,“ vysvětluje autor knihy. Část panelů zamýšlené expozice by chtěl získat ze současné výstavy na Pražském hradě, jež nese název České stopy v Brazílii. Další přednáška na toto téma se uskuteční 11. listopadu v 17 hodin v mnichovohradišťském domě s pečovatelskou službou.