Mladoboleslavská nemocnice vypisuje další soutěž na dostavbu části areálu za 330 milionů korun. Stejně jako v předchozím tendru o vítězi rozhodne losování, tedy metoda, kterou už od dubna příštího roku nebude možné použít kvůli podezření z manipulací a korupce. Informují o tom Hospodářské noviny.

Připomínají, že při předchozí soutěži získala zakázku na výstavbu pavilonu firma bez dělníků, která si na výstavbu najala další společnost. V nemocnici se proti tomu bouřili lékaři. Nyní nemocnice podle HN vypsala další tendr, který není otevřen všem firmám. Šanci podat nabídku dostane jen pětice vyvolených, které vybere počítač, píše list.

Soutěž na pětipodlažní budovu s kuchyní, ubytovnou, školicím centrem a parkovištěm vyhlásila mladoboleslavská nemocnice ve středu. Pro losování se podle ředitele Ladislava Horáka rozhodla firma, která pro nemocnici výběrové řízení zajišťuje. "My si u nich objednáváme soutěž a oni postupují podle zákona," uvedl Horák.

Podle HN ale v tomto případě losování nedává smysl - nemocnice totiž předem vyloučí firmy, jejichž nabídka by mohla být lepší než ta od pětice šťastně vylosovaných. "Pro mě znamená každé losování podvod. Navíc zakázkám kraje už dlouho ani trochu nevěřím," uvedl mladoboleslavský primátor a bývalý ředitel nemocnice Raduan Nwelati z ODS.

Podobné okolnosti přitom podle HN provázely i jarní tendr na pavilon interny za 450 milionů korun. Ze 14 firem vypadlo devět losováním a nakonec zakázku dostala developerská společnost Neocity Ron. Stejně jako na jaře i nyní zajišťuje pro nemocnici losování společnost ML Compet, která patří Miroslavu Lepilovi, předsedovi ČSSD v Praze-východ. Ředitelé středočeských nemocnic si ji na tendry často najímají, podle HN na přímé doporučení z hejtmanství.