Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nwelati s Povšíkem se hádali kvůli drogám!

Mladá Boleslav /EXKLUZIVNĚ/ - Nejsme na perském trhu, okřikl primátora na zastupitelstvu Povšík. Hádali se kvůli milionové garanci pro Semiramis.

27.8.2009 10
SDÍLEJ:

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati z ODS a zastupitel Robin Povšík z ČSSD se shodnou jen málokdy.Foto: Deník/Pavel Svačina

Nečekaně ostrá výměna názorů se odehrála na čtvrtečním zasedání městského zastupitelstva v Mladé Boleslavi. Politici se nemohli shodnout, zda by mělo město převzít garanci nad provozem a zachováním pracovních míst v rámci občanského sdružení Semiramis, jenž chce získat dotaci z Regionálního operačního programu regionu sdružení NUTS2 střední Čechy.

Semiramis proti drogám

Semiramis se v mnoha českých regionech, zejména na Mladoboleslavsku a Nymbursku, věnuje protidrogové prevenci a chce získat peníze na nákup objektu v Ptácké ulici v Mladé Boleslavi. Má šanci získat asi 6 milionů korun.

Vedení města je však přesvědčeno, že by garanci nemělo přebírat město, ale Středočeský kraj, protože by mu v budoucnu hrozila povinnost uhrazení vysokých pohledávek. Kraj to však odmítá s tím, že takové garance poskytuje jen svým příspěvkovým organizacím, protože by se na kraj pak obracela celá řada jiných sdružení, což by nebylo únosné.

Zastupitelé garanci neschválili

Zastupitelé se nakonec neshodli a celou věc odložili s tím, že pošlou dopis na kraj, aby právě on garanci převzal. „Jsme připraveni Semiramisu pomoci a ještě ve čtvrtek večer jsme o tom vedli jednání, kraj přesto garanci nepřevezme,“ vysvětlil náměstek hejtmana a boleslavský zastupitel Robin Povšík.

Problém je v tom, že Semiramis získá dotaci, pokud předloží podepsanou garanci do konce srpna. Času je tedy velmi málo a pro Semiramis by nezískání dotace mohlo mít fatální důsledky, stejně jako na drogovou situaci ve městě.

Jak zastupitelé o garanci pro Semiramis diskutovali? Co si řekli slovo od slova, to si přečtete jen u nás:

Svatopluk Kvaizar (bývalý primátor, TOP09): Pokud to rozhodnutí o garanci odložíme, může to poškodit Semiramis. A to by byl velký problém. Jsem pro, aby byl přijat původní návrh s garancí města.

Raduan Nwelati (primátor Mladé Boleslavi, ODS): My nemůžeme přebírat odpovědnost za Středočeský kraj z hlediska protidrogové prevence. Myslím si, že i tam mohou ten termín prodloužit a předpokládám, že Semiramis o prodloužení požádá.

Robin Povšík (zastupitel města a náměstek hejtmana, ČSSD): Možná tu nezaznělo, že pan Polívka (Jaroslav Polívka, náměstek primátora, pozn. redakce) telefonoval s radním pro sociální věci kraje, který vám dal jednoznačné stanovisko, že je to záležitost města Mladá Boleslav, s tím, že garanci má přijmout město, kde toto sdružení působí. Dávali jsme 1,5 milionu korun z rozpočtu kraje na aktivity Semiramis. Je mi jasné, že když město sype miliony takovým soukromým firmám, jako je Kultura MB a.s či SARA MB, tak je to v pořádku, a když je potřeba dát peníze pro Semiramis, tak se vytvářejí takové hry. Měli bychom hlasovat o návrhu pana Kvaizara.

Nwelati: Upozorňuji vás, že se musíte na kraji chovat jako zastupitel města, zvolený v Mladé Boleslavi. Předpokládám, že je to názor jen jednoho člověka a ne celé rady či zastupitelstva kraje. Nechceme tuto garanci přebírat, protože by se pak kraj mohl rozhodnout, že peníze nedá, když si Semiramis nedá nášivky pana Ratha na rameno.

Jaroslav Polívka (náměstek primátora, Volba pro MB): Paní Šteklová řekla, že kraj toto nemůže dělat, dělá to jen pro 69 svých organizací, nikoliv pro organizace, které pod něj nespadají. Je to pro region, zastupuje další města – Nymburk a další.

Povšík: Děkuji za tuto debatu, protože to jen potvrdilo má slova, že když kraj něco chce, vytvářejí se umělé problémy, když dává tak se to v tichosti přijme.

Nwelati: S tím nemohu souhlasit, rozhodně vás žádám, abyste se choval jako zastupitel Mladé Boleslavi.

Kvaizar: Po této diskuzi mám vážné obavy o budoucnost tohoto sdružení. Jsem přesvědčen, že Semiramis tady vykonal velký kus práce a nerad bych, abychom o to přišli.

Karel Skála (zastupitel, KSČM): Město si to podle mě nemůže vzít na sebe, protože pak bychom mohli platit tolik, že bychom se divili.

Nwelati: S tím souhlasím, my město, máme za povinnost obsloužit obyvatele a kraj má mít regionální záležitosti i pro ostatní města.

Pavel Plaček (předseda OS Semiramis): Chtěl bych připomenout, že pokud garanci nedostaneme, tak nedostaneme ani dotaci. Bylo by ztraceno 6 milionů korun z Evropské unie.

Nwelati: Regionální rada takovou garanci nikdy v minulosti nepožadovala, to chce kraj až letos. Pokud tady pan Povšík přede všemi řekne, že kraj dá 1,5 milionu korun pět po sobě, tak my garanci schválíme. Je to závazek v plné výši – 6 milionů přesně.

Povšík: Nejsme na perském trhu, kde se handluje. Nebudu tady s vámi dělat žádný handl. V tomto ohledu pochopitelně nic garantovat nemohu. Máte problém, že neřídíte Středočeský kraj a snažíte se celou věc obrátit proti vedení kraje. Zkuste stále neopakovat to, že jsem zvolen za Mladou Boleslav. Každý ví, co jsem pro Mladou Boleslav udělal na poli dotací.

Nwelati: Já svoji žádost opakuji. Odešleme dopis na kraj, kde požádáme o odložení tohoto termínu. Stejně bude postupovat i pan magistr Plaček. Chceme otevřít prostor o společné garanci na činnost po dobu tohoto projektu.

Pavel Plaček: Semiramis tady bude pořád, přežila už mnoho ministrů a premiérů a bude i nadále fungovat pro Mladou Boleslav.

Autor: Pavel Svačina

27.8.2009 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy.
14

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení