Kdo si myslí, že řeči politiků o tom, kdo ovládne město automobilů po podzimních takzvaných komunálních volbách, nechává každou politickou stranu chladnou, šeredně by se mýlil. Uvnitř partají to totiž silně vře.

Boj o post primátora a čtyři roky kralování je v plném proudu. Kdo zvítězí? Kdo se bude smát?

Uplynulý týden odstartovalo období 100 dnů do komunálních voleb. Do voleb, které rozhodnou o tom, kdo povede Mladou Boleslav v dalších čtyřech letech. Kdo s kým? Kdo bez koho? Boleslavský deník pátral po kandidátech, kteří by byli ochotni a schopni usednout do primátorského křesla.

I když jenom to k primátorství nestačí…

Zatím svoji touhu vést město přiznali dva lídři svých stran. Jasně a srozumitelně. A to takřka „nerozlučná“ dvojice – současný primátor Raduan Nwelati (ODS) a zastupitel a náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík (ČSSD). „Ano, jsem jedničkou kandidátky ODS a budu usilovat o post primátora,“ řekl Nwelati. „Ano, jsem jedničkou kandidátky ČSSD, budu usilovat o post primátora,“ přikývl rovněž Povšík.

Kdo se bude z nich smát? Oba již potvrdili, že jsou jedničkami na kandidátkách. To jsou dva, o kterých se mluví nejvíce.

Je tu ale také minulý nováček v zastupitelstvu, politické hnutí Zvon. A tam vládne předsednickou rukou Luboš Dvořák, zastupitel a také ředitel rádia Jizera. Patrně bude jedničkou na kandidátce. Bude usilovat o post primátora. Dvořák se při vyslovení téhle myšlenky hodně usmívá. Kdo ale ví. Přehled o dění, rozhled a nadhled má. Dokonce vládne i humorem.

Je tu ale úplný nováček - TOP 09 v čele s náměstkem primátora a také čerstvým poslancem parlamentu Janem Smutným. Ten byl ve čtvrtek na vážkách, jak odpovědět, v po večerním radění řekl jasně: „Na kandidátce budu dvojkou a budu pomáhat našim zástupcům být úspěšný. Na primátora kandidovat ale nebudu, lidé mne zvolili do parlamentu,“ řekl Smutný.
Zároveň prozradil, že jedničkou kandidátky a tedy kandidátem na nejvyšším místa v boleslavské politice bude současný zaměstnanec městské společnosti SARA Daniel Marek.

Podnikatelé z Volby pro město mají svého náměstka v Jaroslavu Polívkovi. Podle všeho se už ale Polívka do nominace na nejvyšší posty nedostane. Kuloární informace napovídají, že Polívka má v politice doslouženo. Nicméně tak tomu bylo i v letech minulých a Polívkova politická kariéra pořád žije. Navíc je už v městském dění dostatečně zkušený. Jen jestli v jeho „partaji“ nebudou mít ostatní ostřejší lokty.

Kdo tedy by mohl z Volby pro MB připadat v úvahu? To Volba pečlivě tají. „Nebudu nic komentovat,“ řekl Rosenkranz. Ten sám se myšlence na čelní funkci směje? „Já budu tak na patnáctém místě.“ Že by František Petrtýl, muž spojený se slávou fotbalové Mladé Boleslavi a jejím vzestupem až do evropských výšin? Muž, který ovládá významnou stavební firmu?

Komunistické karty

Zamíchat kartami mohou i komunisté. Patrně však ne na primátorském místě, ale spíše formou podpory za hlas v radě. I to je varianta. Tady se objevuje jméno Tomáše Suchého, případně i nestárnoucího politika Karla Skály.

Kdy začnou sypat trumfy z rukávu jednotlivé stany? A jak se ten trumf bude jmenovat? Co třeba Jaroslav Mitlener, Miroslav Neuman a Miroslav Olšák z ODS? Již zmíněný František Petrtýl z Volby pro MB? Pavel Filip ze Strany zelených?

Volby do zastupitelstev obcí se budou konat v pátek 15. října (od 14:00 do 22:00) a v sobotu 16. října 2010 (od 8:00 do 14:00). Volební strany předají kandidátní listinu (v případě sdružení nezávislých kandidátů nebo nezávislého kandidáta i petici) nejpozději 66 dnů přede dnem voleb, tedy 10. srpna do 16.00 hodin registračnímu úřadu.

TOP 09 a Jan Smutný: Já ne, ale Daniel Marek?

„Dvě funkce najednou vykonávat asi nelze. Za těch pár dnů v parlamentu vidím, že je to velký kus práce,“ říká na otázku, zda by si troufl vykonávat post náměstka Mladé Boleslavi a zároveň poslance. Ale je vidět, že i s touhle šílenou myšlenkou se zabýval. „To ukáží volby a také vnitrostranické názory,“ řekl Jan Smutný, náměstek primátora, čerstvý poslanec Parlamentu ČR a boleslavský volební kandidát TOP 09 číslo 2 ve čtvrtek odpoledne.

Po večerním partajním setkání už zněl názor jasněji: „Jsem dvojka na kandidátce, tedy o post primátora nebudu usilovat. Chci hlavně pomoci našim kvalitním kandidátům orientovat se v politice, v dění ve městě,“ řekl Smutný.

Knížecí strana v Mladé Boleslavi vyrukuje do boj o radnici s kandidátkou, na jejímž čele bude Daniel Marek, politicky zcela neznámé jméno. „Pan Marek je zaměstnancem městské společnosti SARA, je předsedou sportovní komise,“ řekl Smutný a vzápětí dodal, že na postu náměstka si Marka dokáže představit.

Smutný však dokola opakuje, že vše záleží na výsledku voleb a že TOP 09 bude respektovat názory voličů. Vzápětí dodává, že bude následovat diskuse mezi stranami. Jisto (skoro) má Smutný jen v jednom: „S KSČM spolupracovat nebudeme.“ Jenže vzápětí dodává: „Nechme to na voličích“. Čímž samozřejmě popírá taktně svoji předchozí větu.

Zvon a Luboš Dvořák: aktivní muž zákulisí

„My jsme vznikli především kvůli tomu, že s obyčejnými lidmi občas nemluvilo na rovinu. A to se zlepšilo,“ říká Luboš Dvořák, s největší pravděpodobností lídr kandidátky Zvonu, který před posledními komunálními volbami vznikl na základě velkých nepokojů s nově zavedeným parkovacím systémem v historické části Mladé Boleslavi.

Dvořák, současný ředitel rádia Jizera, zastupitel, jednatel společnosti Lesy Mladá Boleslav, předseda kontrolního výboru a kontrolní komise je mnohými označován jako sběratel funkcí. Tomu se vždy Dvořák smál.

Ale že by byl kandidátem na post primátora? Po těchto slovech se ozval ve sluchátku dlouhý smích. Svůj post na kandidátce Zvonu nepřiznal, nicméně potvrdil, že bude mezi první trojkou.

Možná tam bude i Jan Nejman, kavárník, který vlétl do politiky, ale později byl často kritizován, že prostě jednoduše nestíhá. Podle zákulisních informací se o jeho místě na kandidátce bude silně uvnitř Zvonu debatovat. Mohla by tam ale být gymnaziální profesorka Yvone Šindelková. Patrně černý kůň Zvonu a žhavá adeptka na post náměstka.

Zvon neměl v prvních volbách valných nároků na čelní pozice, teď už situace je jiná. „Přiznávám, že nyní už bychom o tom, pokud dostaneme dost hlasů, uvažovali,“ říká Dvořák.

Bohumil Rosenkranz: Volba pro Mladou Boleslav chce vyhrát!

„Kandidátka se sestavuje, nic není na sto procent jistého. V každém případě chceme volby vyhrát,“ tvrdí sebevědomě jeden ze zakládajících členů Volby pro Mladou Boleslav Bohumil Rosenkranz.

Majitel prodejny s fotografickým materiálem v centru Mladé Boleslavi je všeobecně známou postavou. S fotoaparátem pokřižoval nejen Mladoboleslavsko, ale mnohá místa na světě, organizuje činnost fotokroužku, vystavuje. A také politikaří. „Já ale budu tak na patnáctém místě kandidátky do komunálních voleb. Takže je jasné, že ty ambice nemám,“ říká. Koho Volba pro Mladou Boleslav bude mít v čele kandidátky pro mladoboleslavské radniční volby? To odmítá Rosenkranz prozradit.

„Mlžím, neřeknu, je ještě čas. V každém případě na postě prvního muže města chceme kohokoliv jiného, než je současná osoba,“ naráží na fakt, že primátor Raduan Nwelati (ODS) Volbě pro MB nesedí.

Bude to tedy současný náměstek a již jednou primátor Jaroslav Polívka? „Myslím, že ne, ale více neřeknu, ale myslím si, vlastně jsem přesvědčen, že naše kandidátka bude bomba,“ říká Rosenkranz. Na otázku, zda se čelo kandidátky rekrutuje spíše z podnikatelů či naopak lidí činných ve sportovních a kulturních sférách, rovněž mlčí.

„Budou to osobnosti,“ stručně dí a vzápětí dodává frázi, která koluje v ústech každého politika a nad kterou se běžný občan jen usmívá: „Komunální politika je apolitická. I podle toho bude naše kandidátka vypadat,“ dodal Rosenkranz.

Robin Povšík a ČSSD: Přejeme si novou radnici a budeme o to usilovat

Robin Povšík s největší pravděpodobností bude jedničkou na kandidátce Sociální demokracie a tudíž vážným kandidátem na post primátora. Sociální demokraté tajnou výraznou osobnost v Boleslavi nemají.

„Ano, ČSSD tuhle variantu zvažuje, definitivní kandidátka bude ale známá začátkem srpna. Je tu opravdu úvaha, že bych měl být kandidátem na post primátora, nicméně je třeba ještě zvážit, jaké pozici se přiklonit, zda té současné na kraji, nebo případné boleslavské. Kandidátku musí nejprve schválit členská základna, poté se uvidí,“ říká Povšík.

Podle něho je jisté, že ČSSD nebude podporovat ODS, respektive zcela jistě nepodpoří současného primátora Raduana Nwelatiho do čelních městských funkcí. „My si přejeme novou radnici. Takovou, která nebude nehorázně zadlužovat město, ale takovou, která se bude k občanům chovat férově. Chceme vedení radnice politicky silné, takové, které je schopno komunikovat se všemi institucemi. Současná vládnoucí garnitura není schopna jednat ani s ministerstvy, ani s krajem, kterému hází klacky pod nohy,“ říká Povšík.

V každém případě Povšík říká jasně: „ČSSD chce post primátora.“ Na otázku, zda se rýsuje nějaká další silná osobnost pro případné čelní místo na radnici Povšík připouští, že mnoho politicky vyzrálých osobností ČSSD nemá. „Je na občanech, zda budou volit cestu zadlužování, nebo férovost a jistotu,“ dodal Povšík.

ODS a Raduan Nwelati: O post primátora budu bojovat

Na radnici vnesl duch workoholismu, v jeho kanceláři se svítí dlouho do noci, v sobotu i v neděli. Mnozí mu přílišnou pracovitost vyčítají, tvrdí, že chce vědět doslova o všem, kontrolovat každý podpis a občas mu unikají větší městské problémy. Jisté je, že má vytvořenou silnou pozici.

Bez přemýšlení uvedl, že on bude kandidátem číslo 1 na seznamu ODS pro komunální volby v Mladé Boleslavi. „Ano, chci se ucházet o post primátora pro další volební období,“ říká primátor Raduan Nwelati, před volbami ředitel Klaudiánovy nemocnice.

Kandidátka ODS je sestavená, nicméně ji strana ještě neodtajnila. Jisté ale je, že vysoko na ni bude i neúspěšný parlamentní kandidát Adolf Beznoska. Ten by jistě mohl být kandidátem na post primátora, leč je tu právě Nwelati. Beznoska však má našlápnuto i nadále kontrolovat finance z pozice náměstka primátora. Uškodit mu podle všeho nemůže ani tahanice v předvolební parlamentní kampani, kdy se objevil fakt, že Beznoska si z dob svého působení jako ředitel obchodní akademie „uschoval“ adresy bývalých žáků a těm poslal familiérní dopis s žádostí o podporu ve volbách.

ODS, pokud uspěje, jistě post primátora nepustí. A než mít v městské radě věčného rebela a mladého politika Povšíka (ČSSD), to dá patrně možnost podílet se na vedení města komukoliv jinému, snad i komunistům.

„Těch lidí, kteří by mohli zastávat vyšší funkce, je na kandidátce více. Nicméně nepředpokládám, že budeme mít více než jednoho náměstka, kterým by měl být pan Beznoska,“ dodal Nwelati.

Nic není ale definitivní, protože ze zákulisních informací je už dávno jasné, že vnitrostranický boj různých pidiskupinek uvnitř boleslavské ODS existuje.

KSČM a Karel Skála: Já už ne, ale co třeba Tomáš Suchý?

„Kandidátku máme naplněnou, ale nemáme určené pořadí, to se ještě uvidí,“ říká letitý komunista, bezmála sedmdesátiletý ostřílený zastupitelský pardál Karel Skála z KSČM, který si v současné době kromě zastupitelské politiky užívá důchodu.

Prý ani kdyby občané dali komunistům tolik hlasů, že by si strana mohla vytvořit vlastní vedení, nepřemýšlí Skála o postu primátora. „Vždyť mně bude sedmdesát, co bych tam dělal, to patří mladším,“ říká a vzápětí dodává, že by spíše komunisté volili „menší“ posty, tedy náměstků či členů rady.

V úvahu tak připadá aktivní zastupitel a současný ředitel 6. základní školy Tomáš Suchý. „Popravdě v současné konstelaci rozložení politických sil nepočítáme s tím, že bychom výrazněji zaútočili. Ale šance tady je. Myslíme i na budoucnost, na kandidátce bude třeba skupina šesti sedmi mladých lidí, kteří se pohybují kolem organizace Pionýr, a ti jsou velice aktivní, slušní,“ dodal Skála.

Člen výkonného výboru okresní komunistické organizace Karel Skála přiznal, že ani současný šéf boleslavských komunistů, podnikatel Josef Dovolil, nebude asi aspirovat na vysoká placená radniční místa. „Pan Dovolil je poměrně časově zaneprázdněn, takže s tím bych příliš neuvažoval,“ dodal Skála.