Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati získal od oblastních sněmů šest nominací. Senátorka Veronika Vrecionová má nominace dvě, poslanec a bývalý ministr zemědělství Ivan Fuksa jednu. Občanští demokraté ještě budou nominaci řešit ve třech oblastech, nikdo jich tedy víc než Nwelati nezíská.

"O kandidátovi na hejtmana však definitivně rozhodne až sobotní regionální sněm ODS, který se uskuteční v Benešově," řekl regionální manažer středočeské ODS Lukáš Paclt.

Primátor Mladé Boleslavi do té doby nechce předjímat, zda skutečně bude za ODS kandidovat na hejtmana. "Každopádně děkuji za všech 6 nominací, určitě si této podpory vážím," řekl Boleslavskému deníku Nwelati.

Nwelatiho 6 nominací

Nwelatiho podle manažera podpořily oblastní sněmy v Mladé Boleslavi, Berouně, Kutné Hoře, Rakovníku, Nymburku a v okrese Praha-západ. Vrecionová získala nominaci v Mělníku a Kolíně, Fuksu podpořila jeho domovská organizace v Příbrami. Kandidáta na hejtmana budou tento týden volit ještě občanští demokraté na Kladensku, Benešovsku a Praze-východ.

Nominační matematiku je ale nutné brát s rezervou. O kandidátovi na hejtmana totiž definitivně rozhodne až sobotní regionální sněm středočeské ODS. Volba lídra kandidátky bude podle Paclta tajná. Otázkou tedy bude, jestli delegáti oblastí podpoří kandidáta, kterého předtím zvolila oblastní sdružení.

Žádnou nominaci nezískali například kladenský primátor Dan Jiránek nebo starosta Líbeznic Martin Kupka, kteří také patřili mezi adepty na hejtmanský post. Kupka, který byl mluvčím kraje za hejtmana Petra Bendla nebo vlády Mirka Topolánka, se podle některých informací ani nemusí dostat na kandidátní listinu. Podle něho se na Praze-východ bude o nominaci rozhodovat mezi Vrecionovou a Fuksou, kteří tam mají mnohem větší podporu. "Pokládal jsem za rozumné ty síly netříštit s tím, že jsem si navíc vědom toho, že ta moje pozice je opravdu limitovaná," vysvětlil Kupka.

Dodal, že pokud jej oblast vedená Petrem Tluchořem nenominuje ani na kandidátní listinu, tak to "nepovažuje za žádnou tragédii". "S Petrem Tluchořem nejsme naladěni na stejnou notu a to je jeden důvod, třeba proč v té oblasti Praha-východ nemám na růžích ustláno, ale to nehraje roli a v tom rozhodování to nehrálo také roli," uvedl Kupka.

Napjatá situace v ODS

Ve středočeské ODS byla napjatá situace zejména před loňskou volbou krajského předsedy, jelikož část regionální organizace podporovala protinečasovský postoj poslance Tluchoře. Premiér Petr Nečas ovšem veřejně podporoval ministra zemědělství Petra Bendla, jenž post krajského šéfa velmi těsně obhájil. Občanští demokraté se po volbě shodli, že se opět sjednotí.

Z dalších velkých stran má o kandidátovi na hejtmana jasno TOP 09 a Starostové. Lídrem kandidátky bude poslankyně Helena Lagšádlová. Za ČSSD bude s největší pravděpodobností funkci obhajovat současný hejtman David Rath.

ČTK, Pavel Svačina