Obce mohou vyhláškami regulovat videoloterijní terminály, což jsou centrálně řízené výherní automaty. Město Chrastava na Liberecku obhájilo svou vyhlášku před Ústavním soudem (ÚS).
Dosud terminály povolovalo jen ministerstvo financí, což kritizovaly samosprávy, jež se snažily vymýtit hazard. Z nálezu podle jeho prvních interpretací účastníky řízení vyplývá, že povolování terminálů bude mít od nynějška dvojí režim. Ministerstvo financí (MF) terminál může povolit, ale obec stanoví přípustné umístění.
"Obce mohou na svém území rozhodovat o umístění jak klasických výherních hracích přístrojů, nebo bych měl říci proherních přístrojů, tak aktivních videoloterijních terminálů," řekl novinářům generální sekretář soudu Tomáš Langášek. "Je přirozeným právem samosprávy hovořit do toho, co na jejím území bude umístěno, provozováno, pokud to ohrožuje veřejný pořádek," doplnil Langášek. Soud podle něj ale nyní neřešil, zda obce mohou terminály zakázat úplně.
Ministerstvo financí bude rozhodnutí justice respektovat
"Ministerstvo financí respektuje výrok nezávislé justice. Tento výrok jde směrem, kterým se ministerstvo dlouhodobě snaží změnit loterijní zákon. Ministerstvo vítá každé rozhodnutí, které bude jednoznačné a které jasně definuje pravomoci obcí. Usnadní to náš postup při rozhodování o vydávání povolení," řekl mluvčí MF Ondřej Jakob. Zároveň připomněl, že už loni v srpnu úřad předložil změnu zákona, která obcím pravomoci v případě terminálů rozšiřovala. Nyní je norma v Poslanecké sněmovně.
Chrastavský starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) označil dnešní nález za triumfální vítězství. "Je to triumf pro všechna města v České republice, tím je vyřešen problém," řekl Canov. Věří tomu, že se městu na základě nového nálezu podaří vytlačit z Chrastavy i nyní povolené terminály. Ministerstvo by svá rozhodnutí o terminálech mělo zrušit také podle ombudsmana Pavla Varvařovského. "Mělo by s obcí jednat, jestli to povolí, a pokud ano, tak za jakých podmínek," uvedl Varvařovský.
MF provoz jednotlivých videoloterijních terminálů povolovalo až na deset let. Město si podle Canova nechce "hrát na prohibici" a vymýtit všechny automaty. "Nechceme ale ve městě klasické herny," uvedl Canov. Automaty mají podle něj vliv na růst kriminality. "Známe konkrétní případy lidí, kteří na těch videoterminálech prohrají za chvilku všechno," řekl starosta.
Přezkoumávaná vyhláška rozšířila platnost starší obecní normy z klasických automatů také na videoloterijní terminály, a stanovila tak místa, kde lze terminály provozovat. Jde o tři restaurace. Chrastavské zastupitelstvo vyhlášku schválilo s odůvodněním, že interaktivní videoloterijní terminály splňují definici výherního hracího přístroje podle loterního zákona, a proto vymezení míst pro jejich provozování spadá do kompetence obce.
Primátor Mladé Boleslavi: Je to průlomové rozhodnutí
Chrastavu dnes odpoledne už kontaktovalo město Mladá Boleslav, chce poslat celé znění jejich vyhlášky. "Velmi rychle prověříme možnost úpravy platné městské vyhlášky omezující klasické herní automaty tak, aby zahrnovala i videoloterijní terminály. Toto rozhodnutí soudu považujeme za průlomové a velmi potřebné," uvedl boleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS). Žádný příjem pro obce a města od provozovatelů podobných zařízení není podle primátora adekvátní problémům a škodám, které podobná zařízení přinášejí.
Dál omezovat hazard chce také Praha 4, která rozhodnutí soudu vítá. "Znamená pro nás naději. Naději, že splníme jedno z našich předvolebních předsevzetí, omezit hazard na území naší městské části," uvedl starosta Pavel Horák (ODS). Praha 4 bude při vydávání vyhlášky postupovat v součinnosti s ostatními městskými částmi.
Vnitro: Automat a terminál nejsou totéž
Ministerstvo vnitra, které navrhlo zrušení vyhlášky, zastává názor, že terminál má jiné technické vlastnosti než normální automat. Proto se na něj prý vztahuje rozdílný povolovací režim. Terminály jsou na rozdíl od běžných automatů připojené přes internet k centrálnímu serveru, který generuje náhodná čísla a řídí průběh hry. Hráčům obvykle dávají šanci na vyšší výhru, někdy za cenu vyššího vkladu. Chrastava tvrdí, že podstata obou přístrojů je totožná, někdy je dokonce pro laika těžké rozeznat terminál od běžného automatu.
Názor města dnes podpořil i Varvařovský. Potěšilo jej, že nad technickými definicemi převážily u soudu úvahy o podstatě terminálů. "Technika jde takovými kroky, že bude vymyšleno zase něco jiného, co bude brát lidem peníze z kapes. Filozofie postavená na technických definicích mi proto jako právníkovi i člověku vadí, protože smysl těch zařízení je stejný," uvedl Varvařovský.
Canov dnes kompetenci MF zpochybňoval také listinným důkazem, podle kterého si základní posudek o videoloterijních terminálech před lety objednal tehdejší šéf Sazky Aleš Hušák. Zhotovitelem byl Jaroslav Zachariáš, tehdejší děkan právnické fakulty v Plzni. Úkoloval jej šéf sázkařské lobby, uvedl Canov, podle kterého se ministerstvo financí podle posudku řídilo.
Chrastava bojovala s automaty řadu let. Když se radnici podařilo vymýtit většinu běžných výherních přístrojů, přešli provozovatele na videoloterijní terminály, které jim bez obtíží povolovalo MF. "U nás terminály nebyly žádné, dokud jsme vyhláškou nezakázali výherní hrací přístroje. Najednou se u nás objevilo 21 videoterminálů. Těm dalším se horko těžko bráníme," řekl Canov před vyhlášením dnešního nálezu.
ČTK, psv, Denik.cz