VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO, FOTO! Ředitel: Za tehdejší dluh 140 milionů nemohu

Mladá Boleslav/ V roce 2003 musel z mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice odejít. Teď se vrací a neskrývá přitom emoce.

26.11.2008 24
SDÍLEJ:

Ředitel Klaudiánovy nemocnice Josef Langer.Foto: Deník/Pavel Svačina

VIDEO a FOTO najdete vpravo v mediaboxu.

Nový ředitel Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi – dvaašedesátiletý Josef Langer.

Řízením ústavu jej pověřil nový středočeský hejtman David Rath. Současný ředitel Ladislav Řípa z nemocnice odchází. Co bude dělat, ale zatím neprozradil. „Zatím opravdu nevím. Pauzu si ale asi žádnou nedám, to bych nepřežil,“ řekl včera s úsměvem Řípa.

Langer na středeční tiskové konferenci neskrýval emoce, když se ho novináři zeptali na jeho profesní život při vzpomínce na své začátky v Mladé Boleslavi. Zřejmě ho dojalo, že se opět mohl vrátit na nejvyšší post v místní nemocnici.

„Vzděláním jsem zdravotník nelékař – dělal jsem lékařskou elektroniku a začínal jsem tady v mladoboleslavské nemocnici na ARO jako elektronik a později jsem dělal v oblasti nukleární medicíny,“ popisoval Langer nostalgickým hlasem s pauzami v hlase a zřejmě i slzami v očích.

Odvolán v roce 2003

Nemocnici řídil několik let až do roku 2003, kdy musel odejít, neboť byl odvolán. Tehdy jej nahradil Luděk Nečesaný, následovaný Raduanem Nwelatim a později Ladislavem Řípou. Langer, který je ženatý s doktorkou pediatričkou a žije v Pískové Lhotě na Mladoboleslavsku, byl po odchodu z ředitelského křesla na stáži na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

„Tato stáž byla velice zajímavá, protože jsem byl u vstupu Česka do Evropské unie a bylo nutné přizpůsobit lékovou politiku, registrační povinnosti, krevní transfuze a další záležitosti Evropské unii, což jsem měl v dikci,“ řekl Langer.

Odcházel a nemocnice dlužila 140 milionů

Na konci ředitelského působení v mladoboleslavské nemocnici byly Langerovi vyčítány velké dluhy, které tento ústav měl. On se však brání, že jeho vinou to nebylo. „Situace v roce 2003 byla velice napínavá, zejména došlo k vážnému porušení toku peněz, protože řadu akcí jsme měli rozpracovanou z investičních prostředků státu. Okresní úřady měly zabezpečovat dotování na provoz a vybavení jednotlivých oddělení, což bylo ale zastaveno,“ vysvětloval Langer.

V té době měla nemocnice zcela nová oddělení od nukleární medicíny přes záchrannou službu po urologii a ORL v novém objektu. Veškeré vybavení musela podle ředitele tehdy financovat z vlastních zdrojů a zároveň musela hradit investice ve dvou patrech na interně.

„Byly to prostředky nad naše síly. Musím také říci, že tehdy došlo k přechodu financování nemocnic na paušální úhrady, což byl vůči nemocnicím velmi nepřátelský systém. Měli jsme tak na hospodářském výsledku ztrátu 140 milionů korun. Nemocnice ovšem nebyla takzvaně vnitřně zadlužená, veškerý reprodukční fond byl převeden do investic, čímž byl na rozdíl od jiných ústavů naplněn princip tehdejší příspěvkové organizace,“ řekl Langer.

Jeho slova potvrdil i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Zdeněk Seidl. „V této době bylo velmi špatně nastaveno financování nemocnic a já snad neznám nemocnici, která by v té době nebyla ve ztrátě. Ukázalo se, že tehdejší financování nebylo takto možné a myslím si, že boleslavská nemocnice byla ohledně financování jedna z lepších,“ řekl Seidl Deníku.

Hlavně klidné předání nemocnice

Zástupci nového vedení kraje ve středu postupně objížděli oblastní nemocnice ve Středočeském kraji a seznámili dosavadní vedení nemocnic s rozhodnutím o jejich odvolání a zároveň uváděli do funkcí ředitele nové.

„Požádal jsem bývalé ředitele, aby seznámili své nástupce s problémy v nemocnicích,“ řekl mimo jiné náměstek Seidl a ocenil dobrou spolupráci s představiteli odstupujících managementů nemocnic včetně vedení nemocnice v Mladé Boleslavi.

Během následujících sedm až deset dnů se chce setkat s primáři jednotlivých oddělení v těchto nemocnicích a ujasnit si další rozvoj nemocnic. Odstupující ředitel Ladislav Řípa potvrdil, že platí dohoda, aby personální změny ve vedení nemocnice proběhly bez problémů co nejdříve, aby se nijak nenarušil chod nemocnice.

„Myslím, že od pondělí 1. prosince by se mohl nový ředitel plně ujmout funkce,“ řekl Řípa. Jeho nástupce si tento přístup pochvaloval. „Velice oceňuji přístup stávajícího managementu. Přebírám nemocnici zkonsolidovanou, ve stavu, kde je potřeba, jako v každém živém organismu, dále pokračovat v denním režimu, v denním provozu. Byl bych velice rád, aby nemocnice žádným otřesem netrpěla, aby poskytování zdravotní péče bylo kontinuální. Dopad na personální záležitosti by měl být minimální, neočekáváme ani žádné radikální změny na primariátech," řekl Langer.

A co bude dál?

Směr do budoucna je podle něho jasný – dokončit předpokládané stavby, které jsou zde připraveny, zabývat se hlavně přípravou kvality, tedy připravit nemocnici na akreditaci i zajistit dostatek ošetřujícího personálu. „Naším hlavním cílem je, aby nemocnice měla mezi pacienty dobrý ohlas a aby do ní vstupovali s důvěrou i určitou vizí, že zde v tomto ústavu jim budeme schopni pomoci,“ řekl Langer.

Rozvoj nemocnice se podle Langera po jeho odchodu z vedení v roce 2003 neodchýlil příliš od původních plánů. Za velice zdařilé kroky vedení nemocnice označil zakoupení nového pavilonu pro léčebnu dlouhodobě nemocných a opuštění areálu léčebny v Kosmonosích.

„Za tento počin by managementu měl být vysloven dík. Myslím si, že dobré bylo i soustředění dětského oddělní do porodnice," doplnil Langer. Uvedl také, že v nemocnici chybí zhruba 10 až 15 sester. Možnost zlepšení vidí ve velkém potenciálu sester na mateřské dovolené a případně v získávání sester i ze zahraničí, ovšem při dodržení kvalifikačních předpokladů a zákonů.

Čtěte také:

Autor: Pavel Svačina

Nahravá se anketa
Místo události:
26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:

SERVIS

Tvůrčí práce a design - Tvůrčí práce a design Architekt, designer 25 000 Kč

Návrháři interiérů Kuchyňský a interierový projektant. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, třída T. G. Masaryka č.p. 801, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 605700480, 605700484 (9-17 hod.), e-mail: info@alkainteriery.cz nebo osobně: Kuchyně a interiery Hanák, T.G.Masaryka 801, Mladá Bolelsav, 9.00-12.00, 13.00-17.00 , , Praxe v oboru výhodou, ŘP B výhodou, Komunikativnost, spolehlivost, Smysl pro design, Práce s PC podmínkou, , Zaměstnanecké výhody: zvýhodněný nákup spotřebičů a výrobků, podíl na tržbách,odborný růst, školení.. Pracoviště: Kuchyně a interiery hanák, třída T. G. Masaryka, č.p. 801, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Alena Tomíčková, Ing.Karel Urbánek, +420 605 700 480,605 700 484.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce:, Průmyslová č.p. 1260, 293 06 Kosmonosy, , Prvotní kontakt: tel.: 602 562 918 (10-16 hod. v prac. době), e-mail: Futov.n@seznam.cz nebo osobně: přijímací kancelář Husova 192/13, Mladá Boleslav, , Přeprava zboží, materiálu, zařízení a jiných předmětů na pracoviště a přemístění hotových výrobků, nakládání a vykládání nákladních vozidel a vozíků, číštění strojů, zařízení, nástrojů a odstraňování překážek ze strojů., Požadujeme dobrý zdravotní stav., Prašné prostředí, horko, manipulace s dezinfekčními prostředky.. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - pracoviště kosmonosy, Průmyslová, č.p. 1260, 293 06 Kosmonosy. Informace: Natalija Futovová, +420 602 562 918.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 500 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadleny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce:, Přemyslova č.p. 712, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: telefonicky: 604717430 nebo osobně, , Požadujeme praxi v oboru, samostatnost, píli, chtít se učit novým technologiím! Po 3 měsících plat 16.500,- - 19000Kč + prémie dle výkonu švadleny. Možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Zdepe.cz s.r.o., Přemyslova, č.p. 712, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Dagmar Janovcová, +420 604 717 430.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 500 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání Lektoři kurzu kamenictví. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Dukelská č.p. 267/2, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: e-mail: hr@vzdelavanimetis.eu, , Školení bude probíhat ve firmě zabývající se těžbou a zpracováním žuly. Kurz se zaměří na teorii i praxi. Jde o 15 dnů školení v oblastech broušení, řezání, lámání, štípání kamene a norem v kamenictví., , V případě zájmu pošlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Kurz kamenictví".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová - pracoviště dukelská, mb, Dukelská, č.p. 267, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Robert Kahánek, +420 604 500 052.


Videosouhrn 17. července 2018

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Dalibor Janda

Dozvuky koncertu z března slyší politici ještě dnes

První Koupák Fest ve Všejanech se vydařil

Všejany /FOTOGALERIE/ - I když měli velkou konkurenci v podobě poděbradských Barev léta, organizátoři se nebáli do toho jít. V pěkném prostředí areálu koupaliště, kde je pódium a částečně i hlediště zastřešené, se do toho v sobotu na Koupák Festgu opřely kapely jako Razz, Wotazník, Nespoutaní hoši, TMZTM, Eclipse of Heaven či Green Day Revival.

V centru Prahy se zřítil strop a zranil dělníky. Hasiči ukončili záchranné práce

V Mikulandské ulici v Praze 1 se v úterý dopoledne zřítila klenba v opravované budově. Jednalo se o pád patra o rozměrech asi 5x10 metrů. Na místo vyrazily jednotky Integrovaného záchranného systému. Hasiči původně uvedli, že při neštěstí došlo k zavalení čtyř osob. Tři během krátké doby vyprostili a předali do péče záchranářů, kteří je po ošetření převezli do nemocnice. V sutinách už podle hasičů nikdo není.

Stamiliony na nové kotle jsou na cestě k lidem

Střední Čechy – Tisíce Středočechů čekají na své desetitisíce. Někteří se nedočkají – a teprve další vývoj ukáže, kteří z nich to budou. Taková je aktuální situace při rozdělování podpory v rámci druhé vlny kotlíkových dotací.

Hlavní problém letních dětských táborů: pitná voda

Střední Čechy – Neobjevila se žádná zdravotní ani přírodní pohroma, které by zkomplikovaly fungování letních táborů, a tak dosavadní výsledky provedených kontrol naznačují, že rodiče nemusejí mít o své děti obavy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT