Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový vodojem: kvalita vody zajištěna, tlak zůstane stejný

Horní Stakory - Generální přestavbu má za sebou stakorský vodojem, na jaře mohou do jeho útrob nahlédnout zájemci

13.10.2014
SDÍLEJ:

Nový vodojem je sestaven z odolných a trvalých materiálů.Foto: Tomáš Žitný/VaK

Při pohledu na vodojem, který se tyčí nad vesnicí nedaleko místa, kde se pálí čarodějnice, se ještě nedávno vybavovala slova písně Tenhle barák na vodstřel. Omítka se loupala, na zdi chodil někdo psát a o výstavní objekt rozhodně nešlo. Dnes už je stavba před koncem zásadní rekonstrukce. Co všechno se změnilo a co to přinese obyvatelům Horních Stakor?

„Hlavním důvodem rekonstrukce bylo odstranění technických závad, které by mohly negativně ovlivňovat kvalitu pitné vody," jmenuje stěžejní důvod technický náměstek společnosti Vodovody a kanalizace Mladá Boleslav Tomáš Žitný.

Původní zemní vodojem byl vystavěn v osmdesátých letech, aby pitnou vodou zásoboval celou obec. Jeho stěny ukrývají nádrž o objemu 250 metrů krychlových.

Nevyhovujícím stavem nádrže se musely Vodovody a kanalizace začít zabývat ve chvíli, kdy se společnost rozhodla k radikálnímu kroku – přestat chlorovat i jinak dezinfikovat vodu ve skupinovém vodovodu, na který jsou napojeny i Horní Stakory.

Přestavba byla nutná, ve vodovodu není dezinfekce

„Dožité izolace vodní komory by mohly být příčinou zhoršení kvality vody. Vzhledem k opotřebení i ostatních částí objektu jsme se rozhodli provést rekonstrukci důkladně s předpokladem, že objekt bude sloužit svému účelu další desítky let bez nutnosti dalších oprav," pokračuje Žitný.

Stavebníci vsadili opět na materiály s dlouhou životností, jako tomu bylo i v případě dalších vodojemů opravených v poslední době. Například v Nemyslovicích nebo na horním konci ulice Petra Bezruče v Dobrovici. Druhý jmenovaný se shodou okolností tuto sobotu 18. října otevírá veřejnosti k prohlídce.

Hornostakorský vodojem má za sebou celkovou sanaci vodní komory, její vnější zaizolování, opravu manipulační komory, změnu způsobu zastřešení a kompletní výměnu technologického vybavení. Zkrátka nezůstal kámen na kameni.

Úpravám vodojemu předcházela rekonstrukce přečerpací stanice Horní Stakory, která je umístěna u silnice z Kosmonos a byla provedena v loňském roce.

Co přinese nový vodojem Horním Stakorům?

„Odběratelé pitné vody změnu nepocítí. My budeme mít jistotu, že v objektu nemůže dojít k ovlivnění či zhoršení kvality pitné vody a bude zlepšen stavební stav objektu. Tlakové poměry ve vodovodní síti budou stejné jako před rekonstrukcí, v případě, že se zástavba v Horních Stakorách bude rozvíjet v blízkosti vodojemu, bude možné do jeho manipulační komory umístit tlakovou stanici," dodává Žitný.

Vodovody a kanalizace investovaly do rekonstrukce tři miliony z vlastních zdrojů. Výsledek stavebních prací společnost obyvatelům Horních Stakor i dalším zájemcům ráda představí na jaře v rámci dne otevřených dveří.

Na vodojemu si místní uličníci vyzkoušeli práci s barevnými spreji.

Na starém vodojemu si místní uličníci vyzkoušeli práci se spreji. Foto: T. Žitný/VaK

Autor: Martin Weiss

13.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.třídy Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce, třídní učitelka Zuzana Fenclová

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Soukromá střední škola Maja uspořádala v rámci akce Mléko do škol svůj projektový den.
16

OBRAZEM: Maja měla Mléko ve škole

OBRAZEM: Děti se učily první pomoc, pak si prošly nemocnici

Mladá Boleslav - V rámci světového dne úrazu dorazily do Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi i dvě třídy dětí ze Základní školy Kosmonosy. Pro ty si Český červený kříž připravil zajímavou ukázku poskytování první pomoci. Děti si tak mohly vyzkoušet, jaké to je volat zraněnému člověku záchrannou službu, jak poskytnou první pomoc i to, jak se používá automatizovaný externí defibrilátor. Zřejmě největší atrakcí bylo pro děti malování zranění přímo na tělo. Následně si školáci v rámci jedinečné exkurze prošli i část nemocnice. Zavítali například na chirurgické oddělení, k nemocničním dobrovolníkům, nebo na dětské oddělení.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Brodce a ZŠ Bezno

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 18. října pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ a MŠ Václava Vaňka Bezno a Masarykovy ZŠ a MŠ Brodce.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Boleslavské divadlo finišuje s premiérou

Mladá Boleslav – Na prknech Velké scény mladoboleslavského divadla se už tento pátek uskuteční další letošní premiéra. Bude jím hra Deburau.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení